Quantcast
Channel: Здравен блог
Viewing all 145 articles
Browse latest View live

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 44

$
0
0

И В ПРОВИНЦИЯТА ИМА ДОБРА ХИРУРГИЯ

Проф. Енчо КАЛЧЕВ

Родом е от Добрич (1937). Баща – обущар, майка – домакиня, неграмотна! И синът на тези обикновени хора завършва гимназия (1955) с пълно отличие!

Мисли да кандидатства литература или математика; сестра му обаче надделява: медицина! Но как да отиде до София?

“Татко изпроси 10 лв назаем от съседката. Купих си билет за влака (8 лв), както и една кифла за 10 стотинки – и ми останаха 1,90… Щях да умра от глад в тази пуста София. След 5-6 дни татко ми изпрати нови 5 лв; та до втория изпит изкарах с хлебец, бурканче лютеница за 44 стотинки и лук…

По пътя към ИСУЛ от притеснение изтървах шишенцето си с мастилото и изпоцапах трамвая. Надменните нацупени столичани ми се скараха, чух как някой ме наруга с традиционното: “Селянин!”… Като видях кандидатстудентите как са облечени добре, особено момичетата, ми идваше да се връщам – къде съм тръгнал и аз, сиромахът, с тази моя вехта ризка и пробитите подметки… Но някакъв глас ми прошепна: “Да, не си облечен като тях, но ти ще влезеш…”

Е, приеха ме. Студентство – в мизерия, много труд, добър успех, ранна женитба (IV курс) и детенце преди дипломирането.

Какво пък, нали станах доктор?

Отидох на работа в моя град, тогава се казваше Толбухин. Започнах във вътрешното отделение. Тъкмо се представих на завеждащия, след 30 минути (!!) сестрите ме извикаха в манипулационната: търсел ме по телефона самият д-р Цвятко Минчев, шефът на Дирекция “Народно здраве” при Окръжния народен съвет. Още не съм казал “Ало”, и го чувам да ми казва строго: “Партията ти нарежда да отидеш в хирургията… Партийно поръчение…” Докато му обясня, че аз не съм партиен член, ми затвори слушалката…

Къде ще отидеш да възразяваш на всемогъщата Партия?!… Нали после, стига да поискат, могат да те смачкат?

И… с наведена глава се дотътрих един етаж по-горе, в хирургичното отделение…”

Какви ли не дивотии ставаха тогава, в годините на “народната власт”, когато Партията-майчица родна се грижеше за всички ни, дори и без да й го искаме…

Изкарва късмет младият д-р Енчо Калчев. Началникът на хирургичното отделение е д-р Николин Казанджиев, тогава 50-годишен зрял и много препатил мъж, “една изключителна личност и голям лекар, който изигра голяма роля в моето първоначално израстване: заобича ме като свой син; двамата не можехме един без друг; постоянно обсъждахме случващото се в отделението и всички въпроси, свързани с професията ни.”

Този Казанджиев е недолюбван от по-голямата част от колегите си, въпреки (или точно – именно поради това!), че е син на съдия и учителка, много добър и умен, завършил френски колеж в Пловдив, заедно с големия наш певец Борис Христов.

И, ето – цели 50 години оттогава, д-р Енчо Калчев не е спрял да оперира.

Само 6 години след постъпването си в хирургичното отделение, едва на 30, му става завеждащ, защото д-р Казанджиев заболява тежко. Какво ли не е видял в операционната за цял половин век!!

Родилка от Каварна, с атония на матката, неспиращо кървене и вече изпадаща в хеморагичен шок. Кръвната й група е рядка – АВ; точно като на Калчев. Дава да му източат една банка, преливат й я – и започва. През това време Военното поделение, по негова молба до командира, е строено в двора на болницата. Вземат от подходящите момчета други 16 банки, преливат и тях – и младата майчица е спасена!

Малко по-късно почива баща му. Цялата рода се е събрала у тях, за да го изпратят. Погребението е насрочено за 14 ч. Половин час преди това, тъкмо вдигат ковчега и тръгват да излизат навън, и пристига колежка, с линейка: “Д-р Калчев, знам, че моментът е крайно неподходящ, но току-що приехме 30-годишен мъж с обилно кървене от дуоденалната си язва. Ваше право е да не дойдете… Но кой друг може да го спаси?!”

Господи, точно сега ли?!

Близките му вече връщат ковчега обратно, познават си момчето… Ще отложат за 2 часа погребението, гробът може да почака; иначе – утре ще трябва да копаят друг до него… Точно това им и казва, и се мята в линейката.

Никога не е извършвал толкова бързо – и толкова тежко – обшиване. Язвата спира да кърви, но не й сърцето му: “Татко, мили татко, нали затова си ме изучил: да помагам на хората, да ги спасявам? Не ми се сърди, след малко ще те изпратя… Нали отървахме това младо момче от Ямата?”

Зашива корема и казва на всеослушание, преглъщайки сълзите си:

“Ето, това беше в памет на Баща ми!”

Земетресението във Вранча, март 1976. Точно когато оперира 12-годишен ученик с илеус и перитонит, земята започва да бучи и да се тресе. От шкафовете започват да падат инструменти, операционната лампа точно над тях угасва (за щастие – само за миг!) и започва да се люлее; как ли не се откъсва, та да ги затисне, заедно с момчето с отворения корем?! Някои от персонала хукват да бяга навън, с писъци и плач. Калчев ги връща с мощен вик: “Назад, по стълбите е най-опасно!”

Довършват операцията успешно!

Друг случай от Каварна, само че – мъж, кранист. Пада отвисоко върху арматурно желязо, което минава през ануса, пробива ректума, pars prostatica urethrae и тънкочревна бримка и излиза пред коремната стена, близо до пъпа: типичен пример за средновековното набучване на кол… Докарват го ужасените му колеги, вече в шок, и пред лекарите започват да обсъждат бъдещото му погребение… Д-р Калчев им се скарва и се захваща за работа. Операцията е, разбира се, голяма и сложна, завършва с илеостома; след месеци затваря и нея и човекът отново се връща при крана си.

Сполуката не го напуска и когато оперира най-близките си хора.

Сам извършва секцио на съпругата си и вади на Белия Свят втората си дъщеря (след 30 години нея пък собственоръчно холецистектомира!). След години прави секцио и на първата си дъщеря и така фактически й акушира за внучето си.

Признава: “Спорен е въпросът дали хирургът трябва да оперира членове на собственото си семейство. Но и жена ми, и дъщерите ми го поискаха, защото бяха уверени в моята квалификация. Концентрацията и рутината до голяма степен тушират извънмерното психологическо напрежение; след толкова време си казвам: “Какви трудни изпити съм взел от живота…”.

Това са ежедневните изпити на всеки Хирург!

Автор: Д-р Тотко Найденов

 


Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 45

$
0
0

И В ПРОВИНЦИЯТА ИМА ДОБРА ХИРУРГИЯ

Д-р Димитър ТРЕНЧЕВ

Да, това е бащата на синдикалист-създател и президент на КТ “Подкрепа” д-р Константин Тренчев, с когото сме добри приятели. Веднъж, на чашка кафе, ми разказа много интересен случай от практиката на баща си: зашиване на прободено със стъкло детско сърчице.

Колко му е да прескоча до гр. Белово, където 79-годишният д-р Димитър Тренчев, вече вдовец, живее?

Завършил е в Пловдив през 1961 г. Искал да специализира АГ, но го пращат селски лекар на Шейново. Тук му гостува съквартирантът от студентските години д-р Никола Ненов и го убеждава да се прехвърли в Хирургичното отделение на Стара Загора.

Защо пък не? Д-р Рашо Рашев посреща младия колега с радост: трябват му помощници. Тук правят и неврохирургични, и урологични операции, никога не е излишен един лекар в повече. Лошото е, че шефът не обича да обяснява, когато оперира; прекалено е съсредоточен. Това обаче с готовност правят неврохирургът д-р Никола Колев и коремният хирург д-р Кольо Ганчев, та младите все се въртят около тях и ги подпитват. Довчерашният селски лекар на Шейново дълго време не е “на ти” с шиенето и възлите; та, върнал се вкъщи, вместо да си почива, по цели часове се упражнява на картофи, ябълки, кукли, одеала…

А и дежурствата са много тежки. Линейките непрекъснато им карат катастрофирали от шосето, обгорели миньори от Гълъбово, работници от Брикетната фабрика. Така се усъвършенства и в коремната хирургия, ортопедията, урологията, неврохирургията, термичните травми.

Но когато се запознава с често идващия от Пловдив доц. Никола Чаталбашев, се увлича по детската хирургия. С лекота започва да коригира вълча уста, заешки устни, хипоспадия, пъпни хернии, Мекелов дивертикул, пилорна стеноза. На специализация в “Пирогов” се запознава с проф. Димитър Арнаудов, който го поощрява да създаде първото в Старозагорската област детско хирургическо отделение, което и оглавява над 22 години.

С професора обикалят цяла България, извършват операции и насърчават колегите да правят същото, но това не се получава; отделението на д-р Тренчев остава единственото за Югоизточна България и при него водят повечето вродени аномалии. Справя се с всичко, дори и с няколко случаи на дехисценция (липсваща предна коремна стена).

С проф. Арнаудов въвеждат българското тъканно лепило “Канаколит В” в практиката на Старозагорската болница. Пионер е и в кавитизиране на белодробната ехинококова киста, и в ползването на хибитановите разтвори за телесни кухини и кожа.

После отива в Алжир; там работи в Оран и Константин (1969-1971), като общ хирург. Справя се с толкова много пациенти, пострадали при катастрофи, битови травми (“Като се скарат, много налитат да се мушкат с ножове…”); среща и случаи, които не е виждал у нас: множествени тежки амебиазни абсцеси на черния дроб. Справя се с почти всичко, натрупва огромен опит.

Сега – за случая, който ме отведе при него.

“Татяна тогава е била в първи клас. Тя е от с. Змеево. Дошли с учителката си на някакъв фестивал, та после ги завела да обядват в ресторант “Лебед”. Нахранили се и по едно време започнали да се гонят. Детска им работа… Подгонили Татянка между масите, тя – хукнала навън, но не видяла, че вратата е стъклена, и се бухнала право в нея. Парче нащърбено стъкло й прерязва гърдите. Рев, огромен кръвоизлив за минути… Голям късмет, че навън преминавала лека кола. Спрели я, натоварили детенцето – и право при нас.

А ние вече тъкмо бяхме приключили с планова операция и тъкмо се размивахме. Втори късмет за момиченцето! И ни звънят от “Бърза помощ”: “Не се размивайте, обратно – в залата!”

След минути го водят, цялото обляно в кръв, едва диша, отива си…

Д-р Николаева ми даде анестезията буквално за секунди. Какво да видя: прерязано е всичко – гръдна стена, плевра, перикард, миокард… Слава, Богу, че камерата не бе пробита, иначе сърцето досега да бе спряло… Лявата гръдна кухина беше пълна с кръв. Евакуирах я, затворих мълниеносно миокарда с 3 шевчета с атравматичен конец (в това време колежката намали до минимум дишането, да не ми пречи белият дроб), после, по реда си – перикарда, плеврата, сложих й дренаж; не помня колко време продължи това, но много бързах, защото съвсем бе анемизирала. Преляхме, разбира се, и кръв. След няколко дни я изписахме, тази Татянка! Каква радост беше за всички ни – и за родителите й, и за целия ни екип.

После ме покани на гости в своето Змеево. Ожени се, народи си дечица.

Жива и здрава е и досега.

Колко много адреналин изръсих тогава, такова огромно напрежение беше за всички ни – но нали, нали, слава на Господа! – успяхме?!

Много успешни операции съм извършвал, хиляди са, но това ми е най-сладкият спомен от Хирургията и често ми идва, да ме сгрява на стари години…”

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 46

$
0
0

И В ПРОВИНЦИЯТА ИМА ДОБРА ХИРУРГИЯ

Доц. Христо СТОЯНОВ

Той е дългогодишният началник на Хирургическата клиника и катедра към Старозагорския Медицински Факултет.

Срещнахме се в Свиленград, на една хирургическа конференция, организирана от чл.-кор. проф. Дамян Дамянов и колоритния местен общински хирург и директор на болницата д-р Димитър Ермов. Златната есен прибираше гроздето от лозята, циганското лято ни галеше с лъчите на залязващото слънце. Направи ми силно впечатление, че докато се разхождахме по главната улица, към Христо буквално се втурваха мъже и жени, които разтърсваха ръката му, някои дори го прегръщаха.

 

Нямаше нужда да ми споменава, че е работил в този толкова мил крайграничен тракийски градец.

Разказвай, колега…

“Така е. Аз съм си роден в близкия Симеоновград, завърших през 1975 г. в Пловдив и тук бях пратен по разпределение. Незабравими 5 години, най-хубавите, най-напрегнатите. Началник ни беше д-р Ганчо Минков, един много опитен, великолепен хирург. С д-р Димитър Ермов (днес изпълнителен директор на болницата) се редувахме през ден да дежурим в хирургията, на денонощно разположение, спяхме на дивана в кабинета. Нямаше Кодекс на труда, задължителна почивка, заплащане на извънреден труд: ти си лекар, хирург, имаш право само да работиш, на ангария… Как сме издържали на напрежението и безпаричието?! Няма да забравя едно поредно дежурство; толкова много работа имахме (в Свиленград често ни караха катастрофирали хора), че с операционната сестра не можахме и да вечеряме; коленете ми се подгъваха от умората. По едно време, ето го че се домъкнал зад гърба ни председателят на Отдел “Народно здраве” от Окръжния народен съвет – Хасково; да ни проверявал – посред нощите!!… Отдалеч лъхаше на алкохол, клатушкаше се. Че като видя в кабинета недокоснатите ни чинии (с някаква рядка грахова яхния), че като ни се разкрещя: как така смеем да подяждаме пациентите на социалистическата болница… И на другия ден главният лекар ни наказа с някакво “мъмрене”, дали не беше и “строго”… Толкова бях потресен от тази гавра с професията и личността ми, че после 3 дни не сложих залък в устата си, защото ми се гадеше от унижението.

Дали бях лекар на 1 месец, и ме повикаха посреднощ по спешност в с. Капитан Андреево. Що да видя: в една сумрачна схлупена стая, едва осветявана от мъждукаща неизбърсвана с години лампа, лежеше и се давеше някаква огромна баба, сигурно беше над 130 кгр, с пристъп на кардиална астма. Много добре знам какво да й инжектирам: фурантрил венозно и строфантин с глюкоза венозно. Да, но като не мога да й намеря вените сред това желе от надиплена кожа и мазнини? Час ли, колко се мъчих, докато й отпрепарирам някаква тъничка вена и влях лекарството. Никога по-късно не съм толкова плуввал в пот, дори и при най-тежките си операции, както тогава, при този кардиологичен случай.

Друг много, много тежък случай: детенцето на най-добрия ми приятел, на 15-16 месеца. Получило някаква ангина, но протрахираше. Една нощ, точно на празника 1 май, ми го доведоха в поликлиниката: в гърч; от два дни не е уринирало, с висока температура. Вика, пищи, не дава да му пипнат коремчето. Остър хирургичен корем? Хайде – в Хасково, при д-р Никола Гелов. Отворихме го. Тотален гноен перитонит, получен по тонзиларен път… Той му сложи лапаростома; тогава за него нямаше никакви тайни, всички нововъведения ги прилагаше в Хасково може би и преди софиянци. Повече от седмица аз останах край легълцето на това детенце, през ден му промивахме червата; понякога ми се струваше, че ще го изтървем; накрая го изписахме! Днес е огромен мъж, 33-годишен, покани ме и на сватбата си и ме постави на най-челното място, до кума. Ето, това е Хирургията!!

 

Те са стотици, стотици напрегнати случаи. И за едно момиче си спомням, красиво циганче, дали имаше и 15. Оперирали го 2 пъти от перитонит в една глуха болница, няма да споменавам града, но така и не открили причината: перфорация в ретроперитонеалната част на дванадесетопръстника. Защо ли не са огледали по-добре, откъде да знам? И като се беше отворил един страшен ретроперитонеален флегмон, как да го евакуираш?! Лапаростома, 5-6 реоперации една след друга, вливания, безсънни нощи – но накрая го спасихме! Нищо-нищичко не ми е дало, нито стотинчица, но всяка година идва поне веднъж в болницата да ми донесе едно цветенце и да ми каже с тъничко гласче пред хората ми: “Докторе, благодаря”… А аз го вземам и го мириша, забол лице в него, за да не ми видят сълзите.

 

Ето, това ми е ползата от Хирургията, това ми е богатството: едно цветенце и едно задавено “Благодаря”… Хора с други професии ще ни разберат ли?!

 

После започнах работа при същия този д-р Никола Гелов, в Хасково. Изключително опитен хирург и педагог, ще съм му благодарен цял живот! Така, както на първия човек, който – още във втори курс – ме въведе в операционната: проф. Юрий Тошев. Господи, какъв финес и чар, какво благородство излъчваше дребничката му снага, усмивката, всяка негова фибра, дори и костюма, ризата и вратовръзката му. Само той и проф. Пею Мишев ни допускаха нас, кръжочниците, в залата не само да гледаме, но и да им асистираме. С Юрий Тошев много пъти сме играли шах, а когато нямаше работа, ни свиреше на цигулката си. Какви му бяхме ние – едни млади възторжени студенти, та си губеше времето с нас, вместо да си отиде вкъщи да си отпочине? ДЕЦА му бяхме, ето какво!!

 

През 1984 г. спечелих конкурс за асистент в Катедрата по обща и оперативна хирургия на ВМИ – Стара Загора, където работя и до момента, вече близо 61-годишен, като ръководител на Клиниката. Проф. Иван Зънзов идваше от Пловдив да чете лекции на студентите. По-късно ръководител на Катедрата по пропедевтика на хирургичните болести стана доц. (по-късно – професор) Александър Атанасов (той обучи всички ни на ендокринна хирургия – на щитовидната жлеза). Доценти, освен мен, станаха Таньо Кавръков (зав. Клиниката по съдова хирургия), предшественикът му Андрея Андреев; Красимира Калинова (заедно с д-р Клавена Палийска те са чудесни детски хирурзи!); в период на хабилитация е д-р Александър Юлиянов. След пенсионирането на проф. Г. Димитров (ръководител на Втора хирургична клиника), приемник му стана доц. Николай Недков, но и той се пенсионира и се прибра в своя си Ямбол; настоящ ръководител сега е доц. Попхаритов. Първият шеф на Клиниката по гръдна хирургия е проф. Вяра Левчева (уви, днес покойница, сестра на поета Любомир Левчев); приемник й е доц. Обретенов. При нас работят и неколцина млади лекари, добри момчета са, но интересът към хирургията силно е намалял – и как иначе, като началната заплата на младши ординатор е 340 лв?!… Аз, като започнах работа, и се разписах срещу 118 лв, съвсем случайно научих, че главната сестра получавала 240, т. е. двойно повече. И – за ирония – подадох молба да заема нейното място. Но властниците от шега разбират ли: викаха ме в ОК на БКП да ми набиват обръчите…

Работя предимно в областта на гастроинтестиналната хирургия – стомашно-чревна, панкреатична, колоректална, на хранопровода (макар че тя вече отива към гръдна), жлъчно-чернодробна. Специализирал съм във всички наши клиники, както и в Атина, Виена, Брага, Бърно, Москва, Санкт Петербург. Специалист съм не само по хирургия и онкология, но и по здравен мениджмънт. За съжаление, половината от нашите пациенти са онкологични; а те са много по-тежки, защото са увредени, нерядко имат и метастази…

Само че не виждам след 5, най-много 10 години кой ще оперира българите, кой ще им дава упойки и кой ще се грижи за тях?…

Защото го няма, няма някогашното ни дръзновение.

Убиха го безпаричието и пренебрежителното отношение на обществото към собствените му лекари – тези, които прогонват болката и му спасяват живота, често пъти с риск за собственото си здраве.

Автор: Д-р Тотко Найденов

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 47

$
0
0

И В ПРОВИНЦИЯТА ИМА ДОБРА ХИРУРГИЯ

Д-р Румен ЦАНКОВ

На Срещата на Съюза на българските хирурзи в Хисаря (март 2006 г.), ме заговори д-р Румен ЦАНКОВ, 51-год., хирург от Разград:

“Разбрах, че издирвате имената на колегите, загинали при изпълнение на служебния си дълг – най-често от инфаркт или инсулт, вследствие пренапрежението и стреса по време на работа. Но колко много хирурзи са получили тези инциденти, без да умрат (поне в момента…)! Един от тях съм аз…

Датата 14 юни 2005 г., събота, ще я помня цял живот – тя щеше да фигурира в некролога ми…Бях дневен дежурен в хирургичното отделение на разградската болница. Започнах операция на пациент по повод илеус, предизвикан от рак на дебелото черво. Час по-късно почувствах рязко схващане на челюстта и болки в сърдечната област, започнах обилно да се изпотявам, лицето ми се покри с лепкава, студени пот, краката ми омекнаха, усетих, че всеки момент ще колабирам. Усетих: получавам инфаркт!! Диагнозата е елементарна за всеки лекар… Но как да изоставя пациента си – нали ще умре? Нямаше кой да довърши операцията, в момента в болницата имаше само един специализант, другият колега отсъстваше от града. Наредих на сестрата веднага да ми намери нитроглицерин; разтича се, донесе ми отнякъде. Сложих под езика една таблетка, после – втора; болката малко се притъпи, продължих операцията. След като привърших, веднага отидах да ми направят кардиограма. Наистина – на хартиената лента излезе елевацията на задния миокарден инфаркт… Незабавно ме стабилизираха с лекарства, преведоха ме в София, където ми сложиха 2 стента в увредените коронарии. В момента съм с тях, така ще е доживот…

Това е съдбата не немалко хирурзи. Но никога няма да се откажа от своята професия!

Д-р Антон АНТОНОВ, началникът на I хирургично отделение в Шуменската ни болница, едва 46-годишен, получи остър инфаркт по време на работа, постъпи нъв вътрешното отделение и наскоро след това почина… Няма да забравя и колегата д-р Димитър НЕЙКОВ – той не само направи инфаркт, но и отключи диабет от стрес: на другия ден след смъртта на едно дете, оперирано от него в отделението. (Случаят, уви, беше неспасяем, и той го знаеше, но въпреки това се опита да се намеси в плановете на Господа…). А диабетът, както е известно, просто гарантира нов съдов инцидент… Полежа, малко нещо уж се пооправи, но само след 2 години получи втори, още по-тежък инфаркт и почина… Издъхна вкъщи, но това не е ли също смърт – ако не “при”, то “вследствие” изпълнение на служебния дълг?!

 

Ние, хирурзите, живеем и работим при всекидневно огромно, смазващо, убийствено пренапрежение, стрес и отговорност! По време на всяка операция, дори и по-незначителна на вид, можем да рухнем и да загинем. Просто такава ни е професията. Съдба, която сами сме си избрали. Но друг път нямаме. Господ да ни пази!”

Какво да се добави към тази кратка, но разтърсваща изповед?

Колегата беше напълно прав. Десетки са българските хирурзи, които са починали по време на работа или непосредствено след тежки нощни дежурства и напрегнати операции. Вероятно много повече са тези, които са се разболявали (инфаркт, инсулт, отключване на тежък диабет) или катастрофирали с линейки, без да са загинали в момента или непосредствено след това, а – вече инвалидизирани – няколко месеца или години по-късно. Други, за щастие, прескачат Трапа…

“Господ да ни пази!”, ще повторя простичките думи на д-р Румен Цанков от Шумен.

Нека да замълчим и да добавим същото:

ГОСПОД ДА ВИ ПАЗИ, СКЪПИ БЪЛГАРСКИ ХИРУРЗИ!”

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 48

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Военните хирурзи трябва да са много по-подготвени от останалите, защото при тях спешната хирургия и травматологията са застъпени в най-висока степен и често вървят заедно.

Самият д-р Георги ЗОЛОТОВИЧ, основателят и първи началник на българската Военна болница, е хирург. Роден през 1855 г. в Цариград, завършва медицина в Москва непосрествено след Освобождението (1879). Още като студент участва в състава на руската санитарна мисия в Сръбско-турската война (1876), където превръзва и оперира ранени. Работи при знаменития руски хирург и гинеколог Владимир Снегирьов (1847 – 1916). След дипломирането си се връща в България; живее и работи в София като дружинен, полкови и дивизионен лекар и хирург (1879 – 1894). Още с откриването на Софийската обща гарнизонна болница (днес Военно-медицинска академия) става неин началник (1891), като същевременно с напрегнатата организационна дейност прави и операции.

Сред плеадата военни хирурзи непременно трябва да се открои името и на възрожденския лекар д-р Петко Г. Димитров. Роден през 1853 г. в Сливен, той завършва медицина в Цариград (1876). Мобилизират го като лекар на табор (дружина) в османската армия в Анадола, но през Освободителната война при Карс (на Кавказкия фронт) дезертира и преминава към “врага” – руската действаща армия. Оттам се завръща в Родината. Работи последователно като околийски лекар на Поморие, след това – и на Бургас, на Горна Оряховица. Началник и същевременно – зав.-хирургичното отделение на Софийската дивизионна болница (1896 – 1897).

Следващият началник на Военната болница (1897 – 1904) е майор Димитър Киранов, също хирург. Роден през 1859 г. в Бесарабия, той завършва медицина в Петербургската медикохирургична болница (1885). През Първата световна война достига чин генерал-майор. Известно време началник на Военната болница е и д-р Тодор Попов, дипломирал се в Монпелие и специализирал хирургия в Париж. Той е баща на големия наш клиницист проф. Александър Попов и дядо на алерголога доц. Тодор попов, председател на Съюза на българските медицински дружества.

През Балканската война за известно време началник на Военната болница е и големият български хирург д-р Асен Петров. Към нея, като мобилизирани военни лекари, работят също превъзходните хирурзи д-р Иван Карамихайлов (главен хирург на Първа отделна армия), бъдещият проф. Александър Станишев (началник на новосформираната Общоармейска военна болница през 1918 – 1920) и десетки други.

Несъмнено обаче, най-видният военен хирург и началник на Общовойсковата военна болница е Генерала, проф. Коста СТОЯНОВ.

За Него се пише в цялата тази книга. Споменават го всички български хирурзи – и военни, и цивилни, независимо от възрастта им.

Защото той е Генерала.

Автор: Д-р Тотко Найденов

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 49

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Самата Военно-медицинска академия (бивш ВМИ, ВВМИ) лично аз свързвам с 2 големи имена: на генералите проф. Коста СТОЯНОВ и доц. Иван ХАРИЕВ, който предлага на своите съпартизани Тодор Живков (най-дългогодишния ни държавен глава) и Добри Джуров (военен министър) да построят днешната й внушителна сграда.

Катедрата по военно-полева хирургия към ВМА има славна история. Първи началник й е полк. (по-късно чл.-кор. проф. ген.) Генчо КРЪСТИНОВ (1960), заместник му е полк. (по-късно – също професор и генерал) Иван Копчев, ортопед. Клиниката по обща хирургия се оглавява от проф. Николай АНЧЕВ (ГИРГИНОВ), ръководител на първата българска военно-медицинска бригада във Виетнам (1955 – 1957), а по гръдна и сърдечно-съдова хирургия – последователно от проф. Андрей Стойчев и генералите Генчо Кръстинов и Йовчо Топалов. Урологията се ръководи от друг професор-генерал – Иван Викторов, лично оперирал самия Тодор Живков по повод простатна хиперплазия.

 

Проф. Андрей СТОЙЧЕВ (р. 1919 в с. Червен, Русенско) е един от най-авторитетните български и военни хирурзи, с изключително разнообразна професионална биография. През Отечествената война е ординатор в хирургичната болница в Къстендил, а във войната в Корея е хирург на българската медицинска бригада (1952 – 1954). Началник е на първото в страната Отделение по сърдечно-съдова и гръдна хирургия (1957 – 1959) на Общоармейската болница, а после – на хирургичното отделение при Военна болница – Сливен и главен хирург на армията. Поливалентен блестящ хирург, проф. Андрей Стойчев разработва проблемите на гръдния травматизъм, оперативното лечение на рака, белодробната ехинококоза, сърдечно-съдовата хирургия в началния период на развитието й (екстракорпорално кръвообращение при нормотермия и дълбока хипотермия, което внедрява заедно с ген. проф. Генчо Кръстинов). Той работи заедно с други чудесни военни хирурзи – бъдещите професори Милан Милев, Станчо Станчев и Здравко Лазаров (сърдечно-съдова и спешна хирургия), Петър Чалъков и Георги Чепилев (гръдна, спешна и военно-полева хирургия), Атанас Атанасов (чернодробно-жлъчна, коремна и военно-полева хирургия), Димитър Ранев и Благой Шиндарски (изгаряния, пластика), ген. Ганчо Савов и Манол Ванев (неврохирургия).

 

Във военните ни мисии в Северна Корея, Виетнам, Алжир, Камбоджа, Афганистан, Ирак, са командировани предимно военни хирурзи.

 

Нашето съсловие добре познава и уважава хирурзите на армията ни: генералите проф. Коста Стоянов, чл.-кореспондентите Генчо Кръстинов, Николай Василев, Йовчо Топалов, уролозите-професори Иван Викторов и Тодор Патрашков, ортопедът проф. Иван Копчев; професорите Атанас Атанасов, Георги Чепилев, Любен Туртуриков, Кънчо Кънев, Благой Шиндарски, Николай Анчев (Гиргинов), Венцислав Отчев, Аврам Пинкас, Андрей Стойчев, доцентите Надко Величков, Евгени Белоконски, Красимир Василев, Никола Владов, Петър Кръстанов, Цветан Панов, Иван Донков, Деян Йорданов, Димитър Кръстев и много други.

 

Тук непременно трябва да бъде споменат съдовият хирург доц. Стефан БЕЛОВ. Започнал работа като във Сливенската военна болница, той продължава при ген. проф. Генчо Кръстинов, където се хабилитира. Отдава се на една рядка и сложна специалност – хирургичната лимфология. Макар и с недобро здраве (има клапен порок, претърпява и операция), развива неуморна и впечатляваща дейност. Издава монография по темата. Създава и специализирани лимфологични хирургични клиники в Милано (след смъртта му италианците й дават неговото име; това е всеизвестната в цяла Европа лимфохирургична клиника “Проф. Стефан БЕЛОВ”!), в Прага, в Хамбург.

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 50

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Ген. чл.-кор. проф. Николай ВАСИЛЕВ

“Квалификация, умение, опит, труд, нюх – това е много важно. Но водещи трябва да бъдат съчувствието и обичта към болния! – твърдеше чл.-кор. ген.-майор проф. Николай Василев, с когото неведнъж съм разговарял.

Той е роден (1920) в Пазарджик. Има необичаен път на развитие като хирург – не започва веднага след дипломирането си (София, 1943) да работи тази мечтана специалност, а няколко години е селски лекар (последователно – на Прелез, Карабунар, Сестримо, Равногор) и чак след това успява да постъпи като ординатор в хирургично отделение (на родния си град, 1947); оттам – във Военната болница на Пловдив (1949 – 1952), после – на София и на Хасково. Специализира в Ленинград и Киев. Едва 42-годишен, става началник на Клиниката по обща и коремна хирургия при ВВМИ (1962), а 7 години по-късно вече е професор (невиждано за онези времена професионално израстване!). Участва и във военно-медицинската бригада във Виетнам. От 1980 до кончината си (1988) е главен хирург на армията. Работеше неуморно и всеотдайно – по проблемите на коремната, ендокринната (най-вече – на щитовидната жлеза) и военнополевата хирургия.

Казваше: “Пациентът е чувствителен, с изострена емоционалност. С него не може да се хитрува. Усети ли обичта на своя лекар, той му отдава цялата си душа. А веднъж спечелено, доверието му често е от решаващо значение за изхода на лечението.”

Беше високоинтелигентен. Меломан и сам – превъзходен цигулар. Цигулката надничаше от рафта в кабинета му и винаги, когато разговаряхме и си пиехме кафето, се присягаше към нея: “Какво искаш да ти изсвиря?”. Слушах в захлас: същите тези нежни пръсти, които в момента изтръгваха вълшебни звуци от бездушните струни, преди минути решително са прогонвали Смъртта от доверилия му се Пациент; възможно ли е подобно магическо претворяване? Този човек спокойно е можело да бъде един от виртуозите на България. Сега съжалявам защо не съм го попопитал защо е предпочел напрежението и отговорността на своята сурова професия пред далеч по-лекото поприще и безгрижие на артиста; но нима Хирургът може да обясни с думи Светлината на своето велико и несравнимо с никое друго поприще?

Синът на ген. Николай Василев е също хирург, доц. полк. Боримир ВАСИЛЕВ, началник на Клиниката по гръдна хирургия във ВМА. Поразително прилича на баща си – същите огромни топли очи и приветливо излъчване. Заявява: “Не искам да пишеш за мене – какво съм аз пред Татко?”. Все пак, отронва няколко думи.

По негово настояване от дете набляга на цигулката; приемат го и в Детската фирхармония с диригент Влади Симеонов, с нея обикаля целия свят. Но много повече го влече Хирургията. Показва ми докторската си дисертация – до месец-два ще я защити (“Гръдни огнестрелни наранявания”). С обич споменава учителите си: д-р Берчо Чифчиян, проф. Венцеслав Отчев, проф. Аврам Пинкас, д-р Тодор Аврамов. С баща си е оперирал само… два пъти. Главният хирург на армията просто не искал колегите му да говорят, че протежира собственото си дете. Затова Боримир се явява на изпитите за специалност (по обща и по гръдна хирургия) при цивилна комисия.

С болка си спомня последните дни на баща си. Интубиран е, метастазите са го сграбчили отвсякъде и го задушават. Не може да говори, само немощно стене и се гърчи. Намира сили да направи умолителен жест към Боримир: да извадят тръбата, да го оставят да издъхне. “Няма болкомер…”, отронва доц. Восилев. Той е на мнение, че ефтаназията трябва да се позволи и да се прилага при подобни ясни дори и за нелекар случаи – защото мъчението и страданието са непоносими и всеки човек заслужава една достойна Смърт.

Преди да дойде във ВМА, Боримир е работил 14 години във варненската Военно-морска болница, бил е и началник на Катедрата й по хирургия. Имал е изключително тежки случаи. Невъзможно е да се степенуват, но все пак, най-покъртителният е с 62-годишна жена. Прави жесток опит за самоубийство чрез поглъщане на сода каустик. Целият храносмилателен тракт е буквално смлян – от хранопровода, стомаха и дуоденума чак до панкреаса. Резекциите им и изработването на езофаго- и гастро-стоми продължават 7-8 часа. Възстановяват я цял месец. На 30-тия ден, по настояване на близките й, я превеждат, наглед стабилизирана, в друго лечебно заведение. Още с настаняването си там тя издъхва… Който не е водил подобна неистова борба за изгубения живот на пациента си, буквално за измъкването му от Гроба, няма да разбере нечовешките усилия и последвалия потрес от Загубата му. Но това също е неотделима част от тази най-велика професия – Хирургията.

Във Варна Боримир Василев оперира и лицево-челюстна хирургия, и комбинирани травми, и травматология. Изведнъж се оживява и ми разказва нещо наистина нечувано досега: във Варна е оперирал и… делфин! Помагат му и двама лицево-челюстни хирурзи – Дюлгеров и Тончев. Делфинчето Диана (така се казва и една от дъщерите му; доц. Боримир Василев има две щерки и един син) е с натрошена челюст и некроза на меките тъкани и максилата. Преди това разговарят по телефона с ихтиолог от Лондон (цената за 3-те минути консултация с него е 2 000 долара!), получават напътствия за анестезията и за 2,30 часа извършват уникална за България операция – отстраняват некротизиралите тъкани, шинират фрактурите. Така и не се разбира кой е причинил жестоката травма (животинчето е застраховано за 80 000 долара); самите лекари не получават и стотинка хонорар – но нали го спасяват?! И до днес, 8 години след операцията, то е живо и здраво и изпълнява дресурата си във варненския Делфинариум! От цялата операция запомня за цял живот очите на Диана – меки, топли, нечовешки, като на същество от друга планета или дори галактика; потъва в тях; цял месец после не може да заспи и в кратките мигове на задрямване ги сънува!

 

Непоколебимо вярва, че човек има Душа. Както – и Съдба.

 

 

Ген. Николай Василев вливаше радост във всяка приятелска или служебна среща. Беше пъргав, елегантен и лек, не пропускаше да се пошегува с приятелите си, да ги попита с какво може да им бъде полезен. Жестоката болест обаче го отнесе, когато нямаше и 68.

 

Всеки – със Съдбата си…

 

Ще го помним винаги!

 

 

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 51

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Ген. чл.-кор. проф. Генчо КРЪСТИНОВ

Ген.майор чл.-кор. проф. Генчо КРЪСТИНОВ (р. 1915 г., гр. Шипка), следва медицина в Букурещ, но завършва в София (1942), Работи първо като селски лекар (пловдивското Старосел, 1942 – 1945). От асистент в Катедрата по болнична хирургия в Пловдивския медицински институт (1945 – 1948) отива в хирургичното отделение на Военната болница на Града под тепетата, на което скоро става началник (1951 – 1953). В състава е на българската медицинска бригада в Корея (1955 – 1956). Професор (1960), началник на Катедрата по военнополева хирургия и на Клиниката по по гръдно-сърдечно-съдова хирургия към ВВМИ (1960 – 1980), главен хирург на армията (1965 – 1980 г.), той живя светло, активно и достойно 88 години – рядка възраст за хирург.

 

Определението му за Хирургията беше: “Едно трудно Щастие, което се изгражда върху терзанията, съмненията, несполуките, разочарованията и най-вече – върху неуморимия денонощен труд на лекаря, който е приел тази чудесна специалност за своя благословена от Бога Съдба.”

Чл.-кор. ген. Генчо КРЪСТИНОВ беше извършил над 2000 сърдечни операции – отначало със своя учител, родоначалника на българската сърдечна хирургия ген.-майор проф. Коста СТОЯНОВ, после – с ученика си ген.-майор проф. Йовчо ТОПАЛОВ. Нарочно подчертавам военните им чинове – тези хора ги заслужаваха напълно. Защото те бяха (Йовчо Топалов продължава да бъде, да ни е жив и здрав!) Генерали на Медицината, Генерали от армията на Живота.

Разказа ми интересен случай от практиката си. Една жена, майка на две деца, страдаща от порок на митралната клапа и силно декомпенсирала, със сълзи на очи го моли да я оперира. Позакрепват я в клиниката с кардиостимуланти и диуретици, но проф. Кръстинов още се колебае дали да предприеме хирургичната интервенция (при несъвършенната тогавашна апаратура смъртността била доста висока). Тогава тя му заявява: “Ако не ме оперирате, ще се самоубия. Такъв живот е непоносим, кому съм нужна – нямам сили и сама да се обслужвам!” Всичко минава успешно. След месец го поканва на гости у тях. Случва му се път натам, отбива се. Още неотворила вратата, се втурва да му целува ръката. Едва я отдръпва. А тя – шета без умора, без задъхване, крак не подвива – съвсем, съвсем здрава!

В Смолян, току-що паркирал на площада, един младеж се втурва изневиделица към него с гръмкия вик: “Татко!”. Професорът е с жена си; лесно може да се предположи смущението му. Оказва се, че този левент, като момченце, е опериран от него по повод клапен порок. Почерпват се, посмяват се, поговарят дълго. Хирургът му се радва – наистина, като на свое собствено дете. Та не е ли истина, че малкият Пациент може да смята Спасителя си за Баща?

 

(И колко хора с пълно право биха могли да назовават хирурзите си така възторжено и чисто: “Татко!”).

Проф. Генчо Кръстинов ми бе заявил още: “Коравосърдечният, безчувственият, бездушният човек не може да бъде истински, добър хирург. Лично аз не се примирявам нито за миг със смъртта. Преживявам я изключително тежко. Не познавам по-труден момент за който и да е лекар, още повече – хирург, когато трябва да съобщи на близките на починалия свой пациент най-черната вест: за кончината му. Неописуемо с думи е състоянието, когато след тежка, изнурителна, но, уви, несполучлива операция трябва да се изправиш пред чакащите те вън деца, бащи или майки и да даваш отговор на застиналия в очите им въпрос. И да знаеш, че след миг ще взривиш ужаса и мъката в тях. Това те смазва повече от всичко друго. Разбира се, много по-често съм спечелвал пациентите си за живота. Тогава пък другото известие – че съм спасил човека, ме изпълва с огромна гордост, изричам го гръмко и радостно.

Не бива обаче да се забравя, че никой оперативен успех не е дело само на един-единствен специалист. И най-добрият хирург не може без дейната помощ на асистенти, анестезиолози, сестри, лаборанти. Операцията е дело на целия екип, не само на човека, който държи скалпела в ръката си. В нашата професия сам войнът не е войн!”

Беше автор на над 300 публикации, 20 от тях – монографии, ръководства и учебници. За пръв път в България ген. Генчо Кръстинов извършва и внедрява операцията на Бледок при тетрадата на Фало (1954), операциите при коарктация на аортата, спленореналните анастомози при портална хипертензия, при аневризма на аортата, при отворено сърце под умерена хипотермия за коригиране на вродени сърдечни пороци, за коронарен байпас (заедно с ген. Йовчо Топалов) и др.

Дъщеря му, д-р Дарина Кръстинова, също е хирург – тя се занимава с пластична хирургия в Париж и е световно известна в своята област.

Автор: Д-р Тотко Найденов


Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 52

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Ген. чл.-.кор. проф. Йовчо ТОПАЛОВ

Чл.-кор. проф. ген. Йовчо ТОПАЛОВ ми е стар приятел. Не намирам разлика от преди 20-тина години, когато се запознахме, и сега, когато гони 80-те (роден е през 1931): все си е същият строен, елегантен, дружелюбен, излъчващ почтеност и добронамереност. Не знаех, че е и толкова приятно словоохотлив – истинска находка за интервюиращия. Трябваше да се срещаме няколко пъти, затова пък научих толкова много за него и за Големите Български Хирурзи. Защото той е имал щастието да работи с много от тях, а също – и с най-великия – Генерала.

Бил е студент-медик в IV курс, когато вуйчо му отива по свой повод при Ванга. А пророчицата му казва: “Край тебе има едно момче. Ще стане военен, хирург, голям човек. Много ще расте.”

С Ванга е контактувал много пъти. Пращала му е пациенти, предимно сърдечно болни. Най-скъп от тях му е внучето на един Иван от Михайловград (днес Монтана). Тамошните хирурзи са решили да му ампутират и двата крака!! Ванга казва на този Иван: “Веднага бегай при генерал професор Топалов, той ке го спаси.” Обажда се генералът на колегите си по телефона: “Изчакайте ме, моля ви, утре ще дойда да видя детето.” Тръгва рано сутринта, след 2 часа е там. Наистина, момчето е с гангрени, но предимно на кожата; и мускулите, и костите могат да се спасят. “Ще ми го дадете ли да се опитам да го излекувам в София?”. Разбира се, че ще го преведат, още по-добре за тях, а най-вече – за детето. Поставено е в барокамера; след грижливо отстраняване на некротизиралите тъкани и малко пластика, крачетата му са спасени – фактически не само от ген. Топалов, но и от Ванга.

Веднъж проф. Чавдар Драгойчев я кани на гости в клиниката. Сляпата пророчица се завърта в една от стаите и после отсича: “Тоа, до вратата, дето го чекате да мре, ке прескочи дупката. Ке си отиде оня, до прозореца, дека го мислите за оздравел, ама под него виждам гроб.” Наистина, пациентът от споменатото легло е смятан за безпроблемен; другият, от първо легло, е с единодушна песимистична прогноза… Става обаче точно по предсказанията на Ванга. Откъде усеща импулсите на Душата тази жена-феномен?!

Когато съдовият хирург д-р Александър Александров е блъснат от дипломатическа кола и лежи безчувствен в реанимацията на “Пирогов”, близките му отиват при нея в Петрич. Тя ги приема веднага. Вярна на принципите си не им казва нищо лошо, само описва видението си: “В момента го гледат трима генерали.” Каква нагласа има в мозъка си тази необикновена българка?! Защото – действително, в същия този час край леглото на Сашо са се събрали на консилиум генералите професори Ганчо Савов, Генчо Кръстинов и Иван Копчев. Отива да го види и четвърти – Йовчо Топалов. Човекът обаче е безнадеждно изпотрошен и, както предвиждат и те, издъхва на другия ден.

Още като студент иска да стане хирург. Той е един от най-активните в кръжока, ръководен от професорите Веселин Матеев и Марин Петров. Стажант-лекар, прави първата си операция (естествено, апендектомия) в I хирургия при асистенцията на… самия проф. Георги Капитанов. От напрежение и вълнение ръцете му треперят. Вместо да му се скара, както очаква, именитият хирург го отпуска и поощрява само с две простички изречения: “Спокойно, Йовчо, момчето ми. Я виж как добре оперираш, браво!”

На разпределението (септември 1954) иска да отиде в гр. Толбухин (днес Добрич), но го вземат военните. Едва изкарва една година в Белоградчишкия полк; неистово иска само едно: да оперира, да оперира. И когато през май 1955 обявяват 50%-съкращение на армията (съгласно Женевското споразумение за разоръжаване), ст.-лейт. Топалов е първият, който подава молба за уволнение. Близките му бързо намират и бъдещата работа: не къде да е, а в самия “Пирогов”! Но полк. Александър Манов от МНО му предлага друго: хирург във Военната болница – Сливен. Без нито миг колебание приема. И до ден днешен не може да каже защо е предпочел дълбоката провинция пред София, и армейската болница – пред най-престижното лечебно заведение в страната? Явно, съдбата е направила своя неведом – но често толкова правилен! – избор.

В Сливен изкарва цели 7 години, едни от най-плодотворните.

Там работи с бъдещия проф. полк. Андрей Стойчев (“Беше буквално влюбен във всеки свой пациент; носеше болния на ръце, заради неговия интерес бе готов да се скара на целия персонал.”). Тук се възхищава и на д-р Христо Янев (“Чудесен хирург! В Сливен извърши три успешни операции на прободени с нож сърца; при това – с местна упойка!”). Многократно (над 30 пъти!) води от София не когото и да е, а самия ген. проф. Коста Стоянов (при него е бил цели 6 месеца на специализация), за да извършва сложни, предимно белодробни операции.

Среднощните пътувания на Йовчо Топалов с ген. Коста Стоянов протичат по един и същи начин. Качват се на влака от София (с тях е анестезиоложката му д-р Евелина Кръстева) в полунощ и в 05 сутринта, на разсъмване, пристигат в Сливен. Генерала отива да подремне в кабинета на полк. Стойчев; в 7,30 (спал е само 2 часа!) вече е готов за първата операция. Следобед извършва втората; следващата сутрин – третата. (През това време Топалов, като най-млад, се грижи за оперираните). В полунощ Генерала и Кръстева се качват на обратния курс – от Сливен за София, за да отиде той направо от гарата в ИСУЛ, където го чакат други пациенти. И всичко това, целият този колосален, благороден, животоспасяващ труд, свързан с толкова напрежение – две среднощни пътувания, кратък, разпокъсан сън – той полага без без нито една стотинка допълнителен хонорар!! (На Запад би станал милионер!) Чудно ли е, че при това неистово претоварване неоценимият, непрежалимият национален и хирургичен капитал ген. проф. Коста Стоянов умира толкова рано, едва 61-годишен?

И друго си спомня Йовчо Топалов за него: че когато му представя многобройните си научни трудове за публикация в наши или чужди издания, Генерала ги прочита незабавно и веднага ги резолира: “За печат!”, без нито веднъж да иска да бъде вписан като съавтор (обичайна, дори задължителна практика за тогавашната ни социалистическа наука.)

В Сливен Топалов работи неуморно. Заедно с Андрей Стойчев правят над 100 флебографии при тромботични флебити (1960), като за първи път доказват травматичния им произход при постфрактурни изменения. Оперират от сутрин до вечер. (Един ден извършват 13 апендектомии). Там осъществява и първата в света флебография на вена тестикуларис (публикува съобщението във френското “La pressе medicalе”).

Невъзможно е да се изброят всичките 545 заглавия на научните му трудове (от тях – над 120 след избирането му за чл.-кор. на БАН) – по съдова, гръдна, сърдечна, травматична хирургия, над 15-те рационализации и 22-те изобретения и патенти; участие в 5 учебника и ръководства по хирургия и 14 монографии (една от тях – “Нови проблеми в хирургията” е превеждана). Огромната част от съобщенията му са направени на десетки международни форуми и са приети не само в нашата, но и в световната практика (нови обходни съдови анастомози; пластично-възстановителни операции на трахея и големи бронхи; транслуменна ангиопластика; етиопатогенеза, диагностика и лечение на варикоцелето; каво-аурикуларни анастомози при обтурация на горна празна вена; лигатура на перфорантни вени; лечение на постфлебитната болест; хирургично лечение на болестта на Такаяшу и пр.).

Първи в страната внедрява контрастната диагностика в съдовата хирургия (1959), фибринолитичната терапия при тромбоемболитичните заболявания (1964), операцията при дъгата на аортата (1975), постфлебитния синдром (1965), аортно-коронарния байпас, хирургичното лечение на вродените аномалии на коронарните артерии, ретроградната тромбектомия при ембологенни тромбофлебити, оригинални оперативни методи за аеростаза и хемостаза при повърхностни паренхимни наранявания, перитонео-венозен шънт при лечение на асцита, нови модификации на лигатурни игли и микрохирургична техника при лимфно-венозни анастомози, “шев на Топалов” при парциална резекция на черва, черен дроб и далак и т. н.

След 7-те наистина славни сливенски години, Йовчо Топалов спечелва конкурс за асистент по хирургия във Висшия военно-медицински институт (днес ВМА) и от февруари 1961 г. започва работа там.

От кого се е учил? Цяла плеада са именитите хирурзи, от които е черпил опит и вдъхновение – и наши (професорите Георги Капитанов, Веселин Матеев, Алберт Луканов, Николай Василев, вече подробно споменатия генерал Коста Стоянов, доц. Никифор Никифоров) и чужди (специализира в цяла Европа – Прага, Бърно, Храдец Кралове, Краков, Лодз, Москва, Ленинград, Дюселдорф, Бад Онхаузен, Франкфурт, Париж, Страсбург, Монпелие, Милано).

Помни не само всички свои учители, ученици и колеги, но и тежките си пациенти. Като редник Владимир Николов Опашков, история на заболяването 203/февруари 1956 г. През таза му минава камион. Буквално е премазан: Малгенов тип счупване (потрошаване и разместване на илиачните кости), разкъсана уретра и, разбира се, неизбежният травматичен шок. Операцията е тежка – колкото хирургична и урологична, толкова и ортопедична; на втория ден се развива тежка инфекция, отварят се фистули, двата глутеуса гангренясват; състоянието преминава в декубитус, разпространил се чак до плешките. Родителите му, дошли от Разлог, вече обмислят погребението… Йовчо Топалов не излиза от стаята на това момче, измъква го от Дупката, вдига го на крака! Накрая затваря декубитуса с пластика. Днес Опашков е часовникар в родния си град.

3 февруари 1997 г. без малко да стане лобната дата на генерала…

Пред дома му го нападат двама хора. Единият му разтваря якето, другият изважда кама и започва да го мушка – в дясното рамо (целел е шията!), после – в гърдите (търсел е сърцето!). Генералът избива ножа, развиква се и нападателите побягват. “Губя кръв, викайте линейката и проф. Чалъков!”, разпорежда той на първия човек, който му се притичва на помощ (оказва се съседка-медицинска сестра от неговата клиника!). Не чувства нито страх, нито болка – само задух, който се усилва.

Случайно минава с колата си директорът на Руския дом, който веднага го поставя на задната седалка и потегля светкавично към ВМА. Като пристигат, генералът сам си поставя дренаж в прободната рана, за да не се получи клапен пневмоторакс. Вече е загубил много кръв (както предполага, срязана е белодробната му артерия.) Пропадайки в Мрака, спокоен и чак щастлив от странната лекота, си помисля успокоено: “Значи не се умирало толкова тежко…”

В това време проф. Петко Чалъков, началник на Клиниката по белодробна хирургия (той е долетял на автостоп; благословен да е онзи незнаен благороден шофьор!) и доц. Здравко Лазаров, зав. Клиниката по съдова хирургия вече слагат ръкавиците, без да са се измили. “Защо не си го отворил?” – виква професорът на дежурния колега. “”Няма смисъл – той вече умря…”, отговаря уплашеният млади лекар. Професорът взема нечии чужди очила (в бързината е забравил своите) и разтваря гръдния кош на своя колега и приятел, а сега – най-спешния и важен пациент, който наистина е изпаднал в клинична смърт. Кръвоизливът е обилен. Клампират прерязаните съдове, съшиват ги. Нужно е и кръвопреливане, незабавно. Новината се е разнесла мълниеносно из Военно-медицинската академия и начаса 40 души – лекари и сестри – се нареждат на опашка да дарят от своята кръв за генерала. Преливат му повече от 4 литра – почти цялата му собствена кръв е изтекла!!

Връща се към Виделото след цели 2 дни. Първото, което усеща след Възкресението си е, че се намира в някаква сребристо-златиста капсула, от която не му се излиза, защото там му е леко, приятно и слънчево. (Сега е убеден, че това е било телесната му обвивка, която не е пускала Душата, в чието съществуване напълно вярва!)

Останалото са подробности: неизбежните усложнения, макар и малко в повече – висока температура, идиосинкразичен шок от плазма, клапан-пневмоторакс, травматични стриктури на уретрата. Но нали оцелява и се възстановява напълно?!

“Дал съм един живот на ВМА – и тя ми го върна!” Напълно вярно: за 40 години работа тук е участвал (като водещ или асистиращ хирург) в над 20 000 операции, 1500 от които – сърдечни.

После се оказва, че нападателите просто са се… припознали. Те били пратени да убият друг. Бог е отплеснал ножа им на 2 пъти. И е пратил проф. Чалъков в операционната точно в последната, но решителна минута!

За личността и делото на чл.-кор. проф. ген. Йовчо Топалов също може да се напише не очеркова скица, а цял роман.

Да ни е жив, бодър и здрав още дълги години!

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 53

$
0
0

ВОЕННИ ХИРУРЗИ

Доц. Евгени БЕЛОКОНСКИ

От 2006 г. длъжността “Главен хирург на армията” заема полк. доц. Евгени БЕЛОКОНСКИ.

С трепет влизам в кабинета му на V етаж на ВМА; тук ме е приемал лъчезарният и незабравим ген. Николай Василев. Почти нищо не се е променило от преди 20 години, няма го обаче него. И цигулката му. Но това е Животът, за едни той спира, за другите – продължава… Докато в един Ден, отреден за всички нас от Господа-Бога или Провидението, ще си отидем от него и ние…

Знам, че Белоконски е лекарско дете – и това го прави още по-симпатичен. Майка му е педиатър-нефролог, доц. Димитрина Ангьозова (за съжаление, вече не е между нас). Баща му е проф. Илия Белоконски, основател на военната радиобиология, разработил проблемите на профилактиката, патогенезата и лечението на радиационните поражения, става известен с решителната си и доблестна гражданска позиция по време на Чернобилската катастрофа.

От II курс Евгени Белоконски е кръжочник по хирургия. Когато взема държавните изпити и вече е пълноправен “д-р”, вече има в “актив” 49 апендектомии, 2 спленектомии и 2 резекции на дебело черво – извършени самостоятелно (разбира се, с асистенции от опитни специалисти). А сега – накъде, с дипломата в ръка? Майка му го съветва да поеме по нейния път: в педиатрията са предимно жени, той е мъж, с повече активност бързо ще се наложи и ще стане професор. Ала на Евгени му е жал за децата. Баща му подхвърля, че познава всички научни среди, защо не се заеме с научна работа? А вижда ли сина си в кабинет? Евгени цитира на родителите си ироничните, но верни думи на стария хирург д-р Стоян Кънев от “Пирогов” (80-годишен, той продължава да участва в спешни екипи!): “Който веднъж си е окървавил ръцете, цял живот ще продължава да го прави…”

Отдавна вече не брои операциите си, както в студентския живот – хиляди са. Има и смъртни случаи на масата. Не се тревожи, когато са раково болни в напреднал стадий: това им е предопределено от тежката болест, но се измъчва от загуби на млади хора, получили тежки травми и кръвозагуби.

Веднъж проф. Йовчо Топалов извършва кардиологична операция. Белоконски влиза да гледа. Впечатлява го тихата музика, струяща от невидимо радио някъде в ъгъла, огромният апарат за екстракорпорално кръвообращение, грамадните очила-микроскопи на професора, спрялото сърце, на което сменят клапите. Обаче то не тръгва от електростимулацията! Правят 3 последователни опити с тока – не, не забива! Професорът почва директен масаж. Вероятно се изморява, защото подвиква: “Евгени, измивай се, да опиташ и ти!”. Белоконски веднага отива на мивката, после надява ръкавиците. Мигът е толкова вълнуващ: досега не е хващал в ръка живо човешко сърце! Не, не е живо, отпуснало се е като дроб, не помръдва, никакви масажи не му влияят. Така си и остава – безжизнено…

За пръв път вижда смъртта на операционната маса, и то в собствените си длани. Цял месец след това не е на себе си – потресен е, почти не спи и не яде, отслабва. После се стяга: ако ще преживява толкова драматично смъртта на всеки пациент, да бе станал кабинетен учен… Тогава пък сигурно ще умре от скука… Защото никоя наука не може да му предложи динамиката и радикалността на Хирургията.

И друг покъртителен случай, пак свързан със сърцето, ще помни винаги. Млада циганка, наръгала се с нож от любовна мъка. Заедно я оперират с проф. Кънчо Кънев. Зашиват миокарда с Х-шев, момичето оживява, идва на себе си. След седмица почива от остър миокардит…

Най-дългата му операция е 8 часа – карцином на задстомашната жлеза. (“Проф. Гайдарски я разви тази панкреатична хирургия – много е тежка и сложна, “висш пилотаж”. Сега има нови методики и инструментариум, прави се два пъти по-бързо.”)

За свои учители смята проф. Николай Василев (“Той бе учител на всички ни!”) и д-р Тодор Аврамов (“Изключителен хирург и човек”). А с доц. Красимир Василев заедно започват и развиват ендоскопската хирургия във ВМА. (“Първият ендоскопски хирург, разбира се, е проф. Тома Пожарлиев”).

Съобщава ли всичко на своите пациенти?

“Не. Ние, българските хирурзи, а и останалите лекари, сме едни благородни изпечени лъжци. Пред пациента наричаме рака му “полип”; какво да правиш, такава ни е нагласата от социализма. На Запад им казват всичко направо и ясно; там лъжата дори се преследва юридически. Ние обаче казваме истината само пред близките – и може би това е по-правилният подход; те сами да преценят човекът би ли издържал страшната вест.”

Огорчавали ли са го колеги?

“Разбира се, колко пъти. Но не издребнявам, не съм злопаметен. Веднага забравям мръсотиите – защо да се тровя допълнително, животът и без това е толкова кратък?! Притесненията никой не може да ти плати… И са гибелни!”

Разпуска, като разхожда трите си кучета в околностите на Кокаляне, където е къщата му. Сега, като са го натоварили допълнително и с административна работа, не му остава време дори и за тях.

Не пие алкохол. Суеверен е. Преди да тръгне към някоя по-тежка операция (а те са му всекидневие!), потърква показалец о камъка (александрит) на пръстена си; все му се струва, че с нещо му помага. Понякога се отбива в църква и пали свещи – за здраве, за успокояване. Защото “Има Нещо над нас; дали е Бог, дали – Съдба, никой не знае, но То съществува и се разпорежда с всички нас.”

Оперирал е много свои близки – жената, родителите й, лели, чичовци.

Нищо по-особено – пациенти като всички други…

Автор: Д-р Тотко Найденов

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 54

$
0
0

ХИРУРЗИТЕ НА МВР

Хирургията в Болницата на МВР е създадена от проф. Агоп Матеос ЧАКЪРОВ (1952). Тук работят и бъдещите професори Петър Червеняков, Тодор Тодоров и Емил Стоянов (анестезиология); най-дългогодишен началник на Клиниката е доц. Генчо КОНДАРЕВ – изключително скромен, почтен и високоуважаван от колегите си блестящ оператор.

Проф. Гено КИРОВ

Проф. д-р Гено КИРОВ е директор на Клиничната болница на МВР и председател на Съсловния Съюз на българските хирурзи. Познаваме се от 40 години – той беше състезател по джудо (а аз – по лека атлетика) в спортния клуб на ВМИ и “Академик” – Пловдив. Всяка зима ходехме на зимен лагер в Почивната станция на “Цигов чарк” над Батак – бягахме кросове в снега, играехме футбол, вдигахме пудовки. Той стигна и до разширения национален отбор.

Наглед малко смръщен, Гено е добър и изключително сърдечен човек, готов винаги и всекиму да помогне, при това – напълно безвъзмездно. Колекционер на хладно оръжие (притежава десетки саби, ножове и ножчета), на икони (специален кът в кабинета му – над 50 са) и… на приятели. Нарича най-близките от тях “бастуни”; обяснява: “Защото добрият приятел е като бастун – винаги можеш да се опреш на него…” А защо в кабинета му има толкова ножове и икони, както и няколко библии? Отговаря веднага: “Защото хайдутите са се клели във вярност към народа си пред нож, поставен върху евангелие или икона.”

 

Свидетел съм на един тежък период от живота на Гено, когато – само 45-годишен! – напусна Военно-медицинската академия. Безработен!! Да те превърнат – толкова млад! – в разцвета на силите ти, в пенсионер, в “бивш” – това би убило и най-твърдия човек. Защото има ли бивш лекар, още по-малко – хирург?! И то – любимият ученик на генерал чл.-кор. проф. Николай Василев.

Какво помни от това време, така непоносимо за всеки обичащ работата си и хората човек?

“Беше наистина ужасно. Камък да стиснех – вода щеше да пусне, а не можех да хвана скалпела: никъде нямаше подходяща работа за мен. Да инцизирам фурункули в някоя квартална поликлиника ли – аз, дето само сърце не съм оперирал?! Съвсем бях закъсал и с парите… Две Коледи подред един дядо, чиято снаха бях оперирал, ми носеше вкъщи по една дебела пуйка – уж като коледен подарък, но аз знаех, че иска да ме подпомогне. И ми беше жилава, когато я дъвчех… Намирах я като подаяние. Хирургът е горд човек – но дядото пък щеше да ми се обиди до смърт, ако му я върнех.”

Питам го за учителите му. Започва да ги изброява – наглед обикновени пловдивски хирурзи – доц. Ангел Ангелов, д-р Александър Александров, д-р Гаро Томасян; от всеки е “купил” по нещо: техника, отношение към пациентите, диференциално-диагностично мислене. Разбира се, по време на следването си е кръжочник, почти не излиза от клиниките (“Ако искаш да станеш хирург, трябва едва ли не да спиш в операционната!”). Прави първата си апендектомия абсолютно незаконно, защото е само стажант, без лекарски права. (“Беше на Световния ден на здравето, 7 април 1975 г., във Втора градска болница, д-р Пано Шопов ми асистира. Имаше ми пълно доверие, защото цели 4 месеца аз пък му асистирах всеки ден и беше наясно какво мога. Помня и пациента – колега, студент-първокурсник, македонче, Антон Кичеец; станахме приятели, после се черпехме взаимно бозичка и баничка в лавките на института; за толкова ни стигаха жълтите стотинки…”)

14 години е шеф на екип на “Бърза помощ” при ВМА. (“Много катастрофи, простреляни. Там си изработих правилото: “Никога не бързай!”. Защото с 2-3 минути нищо няма да решиш, но в бързината можеш да навредиш и на болния, и на себе си – дори и просто да се порежеш.”)

Във ВМА Гено Киров работи с професорите Атанас Атанасов, Никола Цанков и Венцислав Отчев, с доцентите Надко Величков и Пепи Казанджиев. Всички обаче знаем, че най-любимият му учител е незабравимият ген. чл.-кор. проф. Николай Василев, дългогодишен главен хирург на армията.

“Той беше от друг свят – неприсъщо за хирурзите фин, чувствителен, романтичен. След тежък работен ден, току-що свалили кървавите си ръкавици и размили се, още потни от напрежението, ни събираше в кабинета си и… ни свиреше на цигулка. Не разбирах какво точно (той после ни обявяваше: Моцарт, Брамс, Сарасате), но всички се отпускахме и умората се стопяваше.

Хиляди пъти съм му асистирал – безброй стомашно-чревни и тиреоидни операции. Работеше, както казваме ние – анатомично; еднократно да се реже и отпрепарира, без да минава скалпелът повторно там, където вече е рязал, тъканите да се пипат нежно, без да се травмират. Като се разболя (беше наясно, че е рак), ми каза така простичко, без хленч: “Болен съм, ще ми бъдеш ли лекуващият лекар?”, че сърцето ми се сви. Скоро след това си угасна – тихо, всеопрощаващо, като свят човек. Жалко, че живя толкова малко.

Всяка операция е уникална сама за себе си, защото повечето хора си имат своите анатомични варианти и трябва да скроиш нещата така, че да запазиш физиологичните функции на органите и комфортът след това. Сегашният министър проф. Гайдарски също ми е учител – идвал е винаги, когато го поканя, безотказно, без да ми поиска и стотинка хонорар. Оперирали сме по 7-8 часа, най-сложни случаи: на черен дроб, на панкреас. Великолепен хирург от европейска величина!”

Свикнал е с пренапрежението и не то го плаши – а “непочтените хора, злобата и завистта”. Вече е изоставил джудото, но 2-3 пъти седмично ходи да плува по един час (“Водата отмива всички вредни духовни облъчвания и натрупвания!”)

За една от най-отличителните черти на хирурга смята Честолюбието. “Няма ли го – значи е чиновник, безличие, от което не можеш да очакваш впечатляващи успехи. Хирургът трябва винаги да е лаком за работа, за операции; той не се интересува от почивки и отплата, а от дейност и признание. Трябва да се грижи за своите пациенти до изписването – и превръзките им да сменя, и конците им да вади сам, а не да праща стажанти. Често пъти съм си отлагал и отпуската, защото предстои да изпиша болен, комуто съм извършвал тежка операция.

Тази професия е малко митологична. Това проличава от пиетета и свещенодействието, с който младите колеги влизат в операционните на прочутите клиники – като в Храм, и попиват всяко движение на легендарните хирурзи. Те са щастливи, че дишат един въздух с тях и им подражават във всичко. Не е ли вълнуващо?!

Аз съм вярващ човек, без да съм дълбоко религиозен. Смятам, че всеки от нас си има Съдба, всичко е предопределено, има Отгоре една Сила, която ни направлява и влияе на психиката ни. Ако Природата ти е дала нещо, развивай го – за да бъдеш полезен и на себе си, и на хората.”

Допълва: “Няколко пъти вече ми се е случвало: отваряме корема, виждаме абсолютно иноперабилен рак, няма смисъл да продължаваме и затваряме, без да сме отстранили нищо. И след 5-6 години – ето го същият пациент: здрав, прав!… Откъде е дошло изцелението, как се е стопил този огромен, метастазирал, проникнал навсякъде по тялото му тумор – кой и как да ти обясни?!!

Разпитвал съм болни, които сме връщали от клинична смърт. И понякога научавам странни и необясними неща.

Един разказва, че бил като в кувьоз, и се е промъкнал, издигнал се над него и оттам наблюдавал нашето суетене над тялото, слушал разговорите ни, запомнил разположението ни. И – вярно, така е, както ни го разказва…

Какво е това? Душата му ли?”

Друг случай на проф. Киров – жена с илеус. Изпада в клинична смърт на масата. Спешно я реанимират, прави й непряк сърдечен масаж – успява да я извади от Тъмното! Какво ти “тъмно”: при изписването споделя, че тогава била на едно много хубаво място, в някакъв ослепително светъл тунел, чувствала необикновена лекота и спокойствие, срещала много познати хора – умрели или живи и с огромно неудоволствие и нежелание се върнала.

После заговорва за другата важна страна на хирургията: непрекъснатото обучение. Техниките и апаратурата в нея непрекъснато изникват и се обновяват, и хирурзите ни задължително трябва да са в крак с тях, иначе непростимо изостават (а нали влизаме в Европа?). Но как да си платят таксите за участие в международните срещи и конгреси?…

Проф. Гено Киров е специализирал в Германия, Швейцария, Норвегия, Англия (в “Кингс колидж хоспитъл” в Лондон не само работи 6 месеца, но е и избран за почетен лектор.) Обича болните хора – не случайно преди 5 години отваря ръководената от него МВР-болница за народа – веднъж седмично всички специалисти в нея преглеждат безплатно и без талони, само с предварително записване. Произнася се в своя си стил цветисто за най-дългогодишния главен хирург на МВР доц. Генчо КОНДАРЕВ: “Няма умора; мъкне работата като бизон; не отказва и консултация, съвет и асистенция на никой колега.” Вярно е, защото Генчо така и не можа да ми отдели време за разговор – все някой пациент или млад колега го теглеше към залата…

Хирурзите на болницата на МВР имат стари традиции. Освен вече споменатите професори Агоп Чакъров, Петър Червеняков, Тодор Тодоров и Емил Стоянов, тук работят и други известни хирурзи, като Б. Пенков (ръководил отделението след проф. Чакъров), следващият му ръководител доц. Бойко Мошев (чудесен хирург; той продължава активно и неуморно да работи и до днес!), доц. Т. Ангелов, А. Петров, З. Ботев, П. Петров, А. Андреев, Н. Спасов, Б. Божков, Б. Янчев, Георги Марков, Илия Лозев, както и три не само чаровни, но и сръчни жени – Илиана Хлебарова, Нина Александрова, Яна Хаджиева. Синът на Генчо – д-р Минчо Кондарев, който работи при него, има специалност по хирургия и онкология.

Когато проф. Гено Киров ме изпраща, забелязвам и надписа над бюрото му:

“Ще упражнявам моето изкуство с чистота и чест!”

Чак по-късно се сещам, че това е откъс от Хипократовата клетва. Толкова много български хирурзи изпълняват този постулат, без да са го чули или написали като девиз – просто интуитивно, по призвание.

Оперирал е сина си. (“Трепнах само при първия разрез. После извърших и довърших всичко, както на всеки друг Пациент. Защото – нали и ти сам казваш? – всеки Пациент е като Син за Лекаря!”)

Неслучайно на този Хирург навремето поверих да оперира и едно от моите момчета. Благодаря му от все сърце!

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 55

$
0
0

ТРАНСПОРТНА БОЛНИЦА

Железничарската болница (създадена през 1935) има не само за пръв директор, но и за пръв зав. хирургичното отделение един знаменит български хирург: доц. Димитър САРАФОВ (р. 1898), завършил и работил 10 години в Германия, ученик на легендарния проф. Зауербрух. Няма операция, която този незаслужено позабравен човек да не е извършвал: струмектомия, стомашна резекция, нефректомия, простатектомия, ортопедични случаи. Интервенцията му при пролапс на ректума е призната като “Операцията на Сарафов”; не случайно той е избран и за доктор хонорис кауза на Нюйоркския университет.

Завеждащ хирургичното отделение, прерастнало по-късно в Клиника, са били такива светила на българската медицина като ген. проф. Коста Стоянов, Методи Попниколов, професорите Стойчо Тенев и Петър Червеняков, Елена Коликовска, Борис Алексиев, доцентите Тодор Ангелов, Христо Маринов и Георги Каменов, Тодор Бояджиев; днес ръководител е проф. Хайрабед Аршавир ДЕРЕДЖАН.

БОЛНИЦА “ЛОЗЕНЕЦ

И Болница “Лозенец” е известна със своите знаменити хирурзи, като проф. Никола Цанков, доцентите Цоло Цолов, Георги Георгиев и Петър Петров, кардиохирурзите д-р Добри Дерменджиев (днес – в УМБАЛ “Св. Анна”) и д-р Любомир Спасов (нейният дългогодишен изпълнителен директор).

За съжаление, един от най-изявените и обещаващи кардиохирурзи на България доц. Борис МИШЕВ (син на пловдивския хирург проф. Пею Мишев) си отива твърде, твърде млад от най-коварното заболяване…

УМБАЛ “Св. АННА” – София

Една от най-старите болници у нас – “Св. Анна”, все още известна като “Окръжна болница”, неотдавна навърши 130 години!

Интересно е, че тя се намира на улица, която носи името на д-р Димитър Моллов – първия наш здравен ръководител (съставител на “Временни правила за устройството на медицинското управление в България”), където определя и изграждането на “първоразрядна окръжна болница” за София, т. е. на бъдещата “Св. Анна”. Нещо повече – д-р Димитър Моллов е първият български лекар, защитил дисертация за “доктор на медицинските науки”, виден хирург и баща на първия наш професор по медицина (клинициста Васил Моллов).

Първите главни лекари на Окръжна болница – София са възпитаниците на Московския медицински институт опълченецът д-р Сава Мирков (участник в битката на Шипка, където оперира и превързва ранените си другари) и Йордан Брадел.

Вече над 10 години начело на тази болница е един изявен лицево-челюстен хирург – д-р Димитър ДИМИТРОВ; още едно ярко доказателство, че хората с хирургическа специалност са най-подходящи и успешни за ръководители.

Първият зав. Отделението по хирургия е вездесъщият д-р Георги Николов, който след това основава и оглавява Отделението по акушерство и гинекология. Тук работят чудесни хирурзи като управителят на болницата д-р Мирчо Морфов, бъдещият проф. Димитър Плосков, д-р Теодор Теодоров (извършил първата стомашна резекция в болницата), д-р Григор Николов, д-р Васил Сосков, д-р Борис Спелт, бъдещите професори Георги Попов, Иван Генов, Веселин Матеев и Владимир Томов.

Огромен принос за развитието на хирургичното звено дава незабравимият, известен не само на София, но и на цяла България легендарен доц. Славчо ТЕМЕЛКОВ, завършил медицина във Виена, автор на фундаменталната монография “Остър корем”, от която са се учили ститици лекари, специализанти и студенти. Огромната му заслуга към болницата и националното и софийско здравеопазване е, че обучава и създава ядро от великолепни хирурзи, сред които се открояват: д-р Никола Делев (първият, създал изкуствен пикочен мехур у нас), д-р Атанас Ковачев (по-късно – насочил се към травматичната и ортопедична област), д-р Тодор Арсов (бъдещ доцент, един от най-добрите български съдови хирурзи), създателката на анестезиологията и реанимацията в болницата д-р Тошка Бенева и много други. Тук дълго време (и досега!) оперират и консултират вече 90-годишният легендарен проф. Станко Киров, 85-годишният неуморен създател на гръдната хирургия в България проф. Петър Червеняков и ендокринният хирург проф. Иван Мендизов; влизали са да оперират и много от незабравимите ни превъзходни професори като Янко Добрев, Аршавир Дереджан, Станислав Баев, Милко Момчилов.

Проф. Тома ПОЖАРЛИЕВ

Странно ли е тогава, че тук израства и се утвърждава любимият ученик на доц. Славчо Темелков – проф. Тома ПОЖАРЛИЕВ, емблемата на хирургията в УМБАЛ “Св. Анна”, всепризнатият създател, доайен и класик на лапароскопската хирургия в България?

Проф. Тома ПОЖАРЛИЕВ е родом от Драма, но израства в Пловдив, където записва медицина (завършва в София). Заедно със Славчо Темелков оперират едва ли не всичко: освен коремни и гръдни, още и гинекологични, ортопедични, урологични, неврологични и лицевочелюстни случаи.

Висок, строен, винаги със загатната, мека, колкото насмешлива, толкова и дружелюбна усмивка, проф. Тома ПОЖАРЛИЕВ е несъмнено сред най-уважаваните наши хирурзи, основоположник, доайен и всепризнат класик на българската лапароскопия. Той извършва първата лапароскопска (миниивназивна) операция не само в България, но и в Румъния. (Северните ни съседи го канят уж само за една, а му предоставят още осем! Прави ги показно, блестящо, пред 15-тина тамошни колеги, за което поканилата го фирма за медицински инструментариум, му плаща общо 200 долара хонорар – сума, която западноевропейските и американските му колеги дори не биха се и размили…) Но нали влиза в историята както на българската, така и на румънската медицина и хирургия?!

Колко още други любопитни случки има в живота му!

Една вечер е дежурен в Окръжната болница. Звънят от Самоков: дете е простреляно в сърцето. Вън вали сняг – буквално на парцали, засипва всичко. Пътят край язовир “Искър” обаче е запречен от катастрофа. Нарежда на шофьора да заобиколи през полето – сега пък линейката се хлъзга по преспата и се килва по хълбок в канавката, замалко да се преобърне и да го затисне… Изскача, пребягва край колоната спрели коли, застава на шосето и спира идващ от Самоков автомобил. Качва се до смаяния шофьор и му нарежда с глас, нетърпящ възражение, веднага да обърне и да кара към болницата. Като разбира за какво става дума, човекът сам натиска педала до тенекията и не вдига ръка от клаксона.

Втурва се в операционната. Детето е интубирано, бяло като платно, по всичко си личи, че заминава. Дори не си измива ръцете, надява ръкавиците и отваря гръдния кош. Гледката е отчайваща: разкъсан бял дроб, пробита дясна камера, тампонада на перикарда. С трескави, смели примерени движения поетапно зашива всичко. Личицето бързо порозовява, дишането се възстановява. Не е за вярване – пълен успех!!

(След години момчето само потърсва спасителя си в Окръжната болница, поднася му кошница провизии. Ще ходи войник, по свое желание, въпреки, че е освободено от Военната комисия заради претърпяната тежка операция. Чудесна награда за хирурга!)

Същата тази незабравима нощ в самоковската болница обаче има и продължение. Д-р Пожарлиев вече се е запътил към чакащата го долу линейка, която ще го кара към дома. Тя е дошла специално за него, но не от София, а от Ихтиман – на операционната там е легнал мъж с тежък стомашен кръвоизлив. Умира за сън, очите му залепват, главата клюма – но какво може да направи? Ще дремне замалко по пътя.

Чак призори се прибира. Не вкъщи, а направо в отделението, където ще трябва да извърши и една планова операция. Пациентът го чака и не крие възмущението си, че този ленив доктор закъснява…

За тези две среднощни животоспасяващи операции, свързани не само с безкрайно напрежение, отговорност и смазваща, нечовешка умора, но и с тежко пътуване, счетоводителките на болницата му начисляват за 5 часа извънредна работа (това е разрешеният максимум за допълнително заплащане) общо 10 лв (по 2 лв на час); с отчисляване на данъците получава 8 лв. После, защото ги е взел, го глобяват 10 лв – понеже е бил дежурен и не му се полага право на начисляване на допълнителен труд!

И друго сърце е оперирал по спешност – на самоубиец, пробол се с нож. Обаждат му се от болницата, когато децата са му дошли на гости и е седнал с тях на сложената трапеза. “Не съм на разположение. Викайте кардиохирург!” – сопва им се той. Още не сложил обратно слушалката, му става съвестно. Запалва собствената си кола и след минути е в операционната.

Чакат го. Много добре знаят, че не може да откаже.

Зашива и това сърце. Този път – съвсем безплатно. Спестява си и глобата…

Българийо, земьо мила…

Проф. Тома Пожарлиев е оперирал в почти всички градове на страната. Много пъти е ходил със собствения си автомобил, без никакъв хонорар, дори и за бензина. Десетки пъти е дарявал кръв, включително и по време на операции, но след като се заразява от свой пациент с хепатит В, спира да дава.

А синовете му веднъж ще го попитат: “Татко, защо ние сме най-бедните във входа?”…

Освен като основател на лапароскопската хирургия в България, Румъния и Македония, проф. Тома Пожарлиев има и друга огромна заслуга за нашето здравеопазване и медицина: че е обучил десетки колеги на това Изкуство. В момента в ръководената от него Клиника работят и специализират 16 млади лекари, от които не крие нищо от своите знания и умения. Наближава 70, но никой не му дава годините: все така е неуморим и младолик, без нито един бял косъм, почти непрекъснато е в клиниката и залата. Годишно извършва средно 400-450 средни или тежки операции – от херниотомии до резекции на стомашен и дебелочревен карцином.

Над 45 години вече е в Голямата Хирургия – това прави общо над 18 000 операции досега! Търсят го не само от столицата и Софийска област, но и от цяла България, защото името му е широко известно на съсловието и цялата наша общественост и означава Златен знак за гарантирано качество и човеколюбие. Има над 160 научни публикации.

“Школата Пожарлиев” е запазената най-висока марка в българската лапароскопска хирургия.

Какъв по-подходящ кавалер на най-високото звание “Лекар на България” за 2010 г.? Връчиха му го самият премиер Бойко Борисов, заедно с дългогодишният председател на Българското хирургическо дружество чл.-кор. проф. Дамян Дамянов.

Даже много, много забавихме с удостояването му.

Автор: Д-р Тотко Найденов

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 56

$
0
0

НЕВРОХИРУРЗИТЕ

Неврохирургията е безспорно един от най-сложните и трудни клонове на хирургията в частност, а и на медицината изобщо. Да опипваш, оперираш и почистваш не кое да е, а самия Божествен Мозък, най-висшето творение на Създателя, сигурно граничи с общуване със самия Него!

Още прабългарите са извършвали трепанации на черепа; те са били реални (хирургични!!), правени преживе, със или без засягане на ламина интерна, както и следсмъртни, с цел “предотвратяване на вампирясването”. За инструменти използвали кремък, рог от елен, черупка от костенурка, а за упойка – дим от канабис; съчетавали са остъргването с обгаряне на черепната кост (“мокса”) – целта е била “отстраняване на злия дух” при страдащи от епилепсия, конвулсни парализи, идиотия. (данни от проф. Симон Унджиян).

Предполага се, че когато посещава Несебър, Хипократ не само показва своя уникален за времето си инструментариум за трепанации, но ги и извършва.

Основателят на арменската научна медицина Мирдовлат Амаснаци, автор на известния за времето си труд “Ползата от медицината”, който се установява в Пловдив (ок. 1459 г.), развива тук бляскава хирургическа дейност, вкл. и трепанации, и се прочува из цялата Османска империя; затова през 1472 г. султан Мехмед II Завоевателя го назначава за свой главен дворцов лекар.

По време на Руско-турската Освободителна война, предвид широката гама огнестрелни наранявания, се предполага, че неврохирургични и мозъчни операции извършват не само великият Пирогов и останалите му чудесни колеги Склифасовски, Кржижановски, Бергман, но и техните ученици: дипломиралите се в Москва Димитър Моллов (началник на санитарен влак), Сава Мирков (лекар на II дружина) и Иван Панов (1834, Сливен – 1894), лекар на V дружина, също като Мирков – участник в боевете на Шипка), възпитаникът на Университета в Санкт Петербург Стефан Бочаров (1852, с. Бакойци, Габровско – 1937, пръв наш специалист по военна хигиена).

Макар че първите документирани черепно-мозъчни операции извършват още основателите на съвременната българска хирургия Карл-Роберт ЩИРЛИН (1862-1928) и Асен ПЕТРОВ (1862-1920), тласък в развитието на българската неврохирургия дават лекарите от Чешките медицински мисии в България по време на войните за обединение: проф. Отокар Кукула, д-р Вацлав Кафка, д-р Провазник, д.-р Буриан. Черепно-мозъчни операции извършват и д-р Петър Ораховац, д-р Алекси Христов, д-р Иван Кожухаров. Проф. Параскев Стоянов публикува първите научни трудове по неврохирургия: “Ехинокок на гръбначния стълб и мозък”, “Хирургия на симпатикуса”, “Ръководство на лекаря на бойното поле”. Проф. Ал. Станишев пръв започва да обособява хирургичните специалности и изпраща своите ученици в чужбина, насочвайки един от тях – Филип Филипов, към неврохирургията.

За пръв обособен български неврохирург се приема д-р Петър ВАСИЛЕВ, асистент на проф. Параскев Стоянов. Той завършва медицина във Франция, където специализира неврохирургия при известния проф. Винсен; пръв у нас целенасочено отстранява мозъчен тумор (1936), 1 година преди бъдещия проф. Филипов. През 1947 т. създава първия специализиран сектор по неврохирургия към хирургичното отделение на Първостепенна Окръжна болница – София. Помага му д-р Емил Минков. През 1952 г. обаче, макар и в напреднала възраст, д-р Василев емигрира във Франция и… секторът се закрива, а върху името на колегата пада болшевишката безпрекословна анатема… С невротравматични проблеми се занимава и проф. Марин Асенов Петров; още през 1941 г. той публикува научен труд, посветен на присаждането на стволовете на мишничния сплит.

 

Без определен статут, но практически като неврохирурзи, в Окръжна болница работят лекарите Георги Хаджиангелов, Владимир Божков и Стефан Демикатонов (който дълго време е единственият неврохирург на цялата Софийска област; той работи активно и до ден днешен и е доайен в специалността си; навремето спират развитието му по политически причини, тъй като го смятат за неблагонадежден и нелоялен спрямо ”народната” власт). По-късно секторът бива възстановен и поверен на ръководството на д-р Георги Александров, впоследствие приемници са му вездесъщият д-р Емил Чернев и д-р Васил Доков.

Затова Окръжна болница (днес УМБАЛ “Св. Анна”) се приема за един от стожерите на българската неврохирургия. В създадения от акад. Атанас Малеев Институт за лечение на чужди граждани (ИЛЧГ), по-късно присъединен към нея, извършват своите знаменити операции професорите Любомир КАРАГЬОЗОВ и Панайот ВЕЦКА (създател на българската детска неврохирургия).

Днес Клиниката по неврохирургия към УМБАЛ “Св. Анна”, една от водещите в столицата и страната, е ръководена от доц. Неделчо ГЕРГЕЛЧЕВ, несъмнено българският лекар с най-богат опит в черепно-мозъчните наранявания (няколко години е бил началник на Клиниката по неврохирургия в Манагуа, Никарагуа, по време на ожесточената гражданска война), и то при огромен личен риск (често наоколо се пръскат шрапнели и свистят куршуми, край него убиват 3 колеги!).

За основател на съвременната българска неврохирургия се приема проф. Филип ФИЛИПОВ (1908, София – 1987), специализирал в Дрезден, Лайпциг и Берлин. Започнал да работи (1932) в Университетската хирургична клиника на проф. Ал. Станишев като негов асистент, по-късно (1942) той създава и ръководи първото у нас неврохирургично отделение към тогавашната Нервно-психиатрична Клиника на МФ; както и първата ни Катедра по неврохирургия (1952 г., към ИСУЛ); в тази област той е и първият наш професор (1958 г.) Първи асистент му е злощастният д-р Асен Карадимов (загинал при дневната бомбардировка на 10 януари 1944), а ординатор – д-р Дора Божинова (съпруга на бъдещия професор по неврология Сашо Божинов).

Последователно тук на работа постъпват млади ентусиазирани лекари, чиито имена ще изброим с искрена скръб, защото мнозина от тях си отиват твърде рано:

д-р Стефан Добрев (създател на неврохирургичното отделение в “Пирогов”); д-р Виктор Христов (невероятно работоспособен и ерудиран, за съжаление, почива твърде млад); бъдещият професор д-р Панайот Вецка; д-р Стефан Гавазов (по-късно – основател на неврохирургичното отделение в Сливен); д-р Кирил Чанков (създател на неврохирургията в Транспортна болница); друг бъдещ професор – д-р Адруш Къркеселян; д-р Надежда Смилкова (по-късно – основател на отделението в Русе); д-р Цветана Стаменова (скоро след това успява да емигрира в САЩ, където се преквалифицира в отличен психотерапевт и се радва на добра практика); д-р Соня Топузова (със злощастна лична съдба – твърде млада, се разболява тежко и почива); д-р Георги Хаджиангелов (също отличен, жизнерадостен и отзивчив колега, но с подобна участ); д-р Рафаел Юлзари (ръководител на неврохирургично отделение в Болница “Александровска”); първият български ординатор-невроанестезиолог д-р Руси Русев (специализирал в Чухословакия); колегата му – първият асистент в невроанестезиологията д-р Коста Саев (братовчед е на бъдещия проф. Стоян Саев; той поставя научните основи на невроанестезията, започва и фундаментална дисертационна работа “Мозъчен едем и лечението му”, която, уви, ранната му смърт прекъсва). През 70-те години на ХХ век в Катедрата са назначени още: Филип Василев Филипов (бъдещ доцент и основател на Катедрата по неврохирургия в МУ – Плевен); бъдещите професори д-р Стефан Габровски и д-р Симон Унджиян; д-р Теодора Гудева (първият наш невроофталмолог, по-късно – доцент); д-р Маргарита Каменова (основател на неврохистохимичната лаборатория, по-късно – доцент в Плевен).

Проф. Филип Филипов има фундаментални заслуги към българската неврохирургия с приноси към черепно-мозъчните наранявания и периферните нерви, туморите, съдовите заболявания и ехинококозата на главния и гръбначния мозък. Именно той извършва и публикува най-задълбочени проучвания на неврохирургичните заболявания у нас, с което поставя началото не само на практичната, но и на научната неврохирургична дейност. Разработва нов оперативен метод за лечение на краниостенозата и интраневралното блокиране на мандибуларния нерв. Успешно отстранява интрацеребрални и гръбначно-мозъчни тумори, оперира малформации на ЦНС, лумбални дискови хернии, невротравми, хидроцефалия и пр. Световнопризнати са неговите трудове за хирургичното лечение на ехинококозата и цистицеркозата в мозъка, с рентгеновата им диагностика, ранната диагностика на глиобластомите, астроцитомите, менингеомите, хипофизарните и краниоспиналните тумори; интересни са проучванията му и върху епилепсията, обусловена от тумори; монографията “Хроничен субдурален хематом” (1957); разработва за пръв път у нас хирургичното лечение на съдовите заболявания на мозъка, създава собствен метод за оперативно лечение на мозъчния ехинокок, мозъчните абсцеси, лобектомията при травмената епилепсия и пр.

Колегите му завинаги ще го запомнят не само като голям клиницист, диагностик и оператор, но и като човек с висока култура, изключителна търпимост, спокойствие и сдържаност. Подобни нему са и учениците му, които бързо израстват като най-изтъкнатите наши неврохирурзи: бъдещите професори Петър Петров, ген. Ганчо Савов, Любомир Карагьозов, Панайот Вецка, Адруш Къркеселян, Симон Унджиян.

Приемникът на проф. Филипов е неговият най-близък съратник проф. Петър ПЕТРОВ (1914-1986), специализирал обща неврохирургия и хирургия на епилепсията в Париж, усъвършенствал детска неврохирургия в Москва. Фундаментални ще останат неговите трудове “Тумори на мозъка в детската възраст”, “Дискова болест”, “Поясна дискова болест”; публикациите и опитът му в областта на субдуралните хематоми, менингеомите, малкомозъчните тумори, ликворната диагностика на дисковата болест. Основател и пръв председател на Българското дружество по неврохирургия (1975).

Проф. Любомир КАРАГЬОЗОВ (1921, Пазарджик – 2008, Кувейт), друг любим ученик и пръв сътрудник на проф. Филипов и основоположник и пионер на не само на българската, но и на кубинската неврохирургия, е хабилитиран като професор по неврохирургия през 1973 г. Разработва проблеми на мозъчните тумори, заболяванията на ЦНС и периферните нерви; въвежда микроневрохирургията у нас. Смело въвежда и прилага най-съвременните световни неврохирургични методи и техники у нас: микроневрохирургичната техника, оперативното лечение на съдовите заболявания на нервната система, епилепсията и болката, трансфеноидалната хирургия при микроаденомите на хипофизата и пр. Няма област от неврохирургията, където да няма нововъведения и авторски приноси, достигайки до Съвършенството. Блестящото му операторско изкуство се дължи на безупречните му познания по топографска анатомия. И до днес монографията му “Диагностични и лечебни манипулации при заболявания на нервната система” (1962) може да служи като настолна книга на всеки невролог и неврохирург. Автор е на над 250 научни труда; сред тях – монографиите и учебните помагала, на които е автор или съавтор: “Диагностика и лечение на неврохирургичните заболявания”, “Кратка неврохирургия”, “Хирургия на съдовите заболявания на мозъка”, “Тумори на хипофизата”, “Транскраниални операции върху орбитата” и др. Неговите фундаментални монографии “Оперативна неврохирургия” и “Неврохирургична техника” излизат на английски и испански език и претърпяват няколко издания. Активно участва във всички европейски и световни конгреси, обучава десетки ученици не само в България, но и в Куба и най-дълго време – в Кувейт, където работи буквално до последния си дъх, вече над 82-годишен (загива трагично там, при една вечерна разходка, блъснат от автомобил).

Приемник на заемания от него пост главен неврохирург на Кувейт е синът му д-р Константин Карагьозов, днес на работа в Япония, Киото..

Панайот Франтишек ВЕЦКА (1929, Стара Загора), първоприемникът на проф. Петър Петров в областта на детската неврохирургия, е професор към Катедрата по неврохирургия при ИСУЛ (1980) и дългогодишен зав. Клиниката по детска неврохирургия. Той има съществени приноси в областта на оперативното лечение на хидроцефалията (чрез вентрикуло-атриоанастомоза с клапата на Пуденц), хипертенсионния интракраниален синдром и малформациите на нервната система.

Приемник му е проф. Симон УНДЖИЯН, който над 20 години завежда детското отделение на Неврохирургическата клиника на Болница “Александровска”; автор на над 150 публикации.

Незабравим ще остане обаятелният ген. проф. Ганчо САВОВ (1917, с. Преславец, Старозагорско – 1989). Специализирал в Ленинград, той създава първото военно неврохирургично отделение в България (1949), както и Катедрата по военно-полева травматология на нервната система към ВВМИ (1962). Автор е на над 250 научни публикации, сред които настолното на поколения студенти “Практическо ръководство по неврология” (в съавторство с невро-психиатъра проф. Иван Темков). Загива трагично: тръгнал си към дома, преуморен след тежка операция, е блъснат от тролейбус.) Негови достойни следовници са проф. Тодор Стоянчев и доцентите Димитър Кръстев, Неделчо Гергелчев (преминал в УМБАЛ “Св. Анна”) и Александър Петков.

Автор: Д-р Тотко Найденов

Книга за българските хирурзи от д-р Тотко Найденов и проф. Дамян Дамянов: ЧАСТ 57

$
0
0

НЕВРОХИРУРЗИТЕ

Друг легендарен наш неврохирург е проф. Адруш КЪРКЕСЕЛЯН (р. 1932, Истанбул), живата легенда на българската неврохирургия. Завършил медицина в Пловдив (1957), той продължава неуморно да работи и до ден днешен, вече 78-годишен! В Кантоналната университетска болница в Женева, където е на специализация от 1973 до 1975 г., усъвършенства най-модерните за времето си оперативни методи в неврохирургията и най-вече – в микроневрохирургията, и ги въвежда у нас. Негов е приносът и за въвеждането на трансфеноидалната хипофизарна хирургия, предния шиен достъп и операциите в седящо положение при процеси в задната черепна ямка в Клиниката по неврохирургия на Александровска болница.

 

Дългогодишен ръководител на Катедрата и Клиниката по неврохирургия при МФ с база Александровска болница, проф. Къркеселян обучава много последователи, особено в областта на микрохирургичната техника (при транскраниалните операции на седларната област и пр.), създател и дългогодишен главен редактор е на сп. “Българска неврохирургия”.

Разговаряме в кабинета му в ИСУЛ. Със зле прикрита тъга ми съобщава, че само след месец ще го отстъпи на друг колега (конкурсът вече е обявен): няма как, годинките са се натрупали…

Нали сме пловдивски възпитаници, духовната ни близост е задължителна и непринудена. Питам го от кои хирурзи от Вечния град пази най-мили спомени. Разбира се, отговорът му не ме изненадва:

“Бях кръжочник при знаменитите професори Антон Франц Червенаков, Юрий Тошев и Янко Добрев. Наистина – светила! Червенаков беше изключително компетентен, поливалентен оператор, такива вече няма; той не само че оперираше буквално всичко, но и постави основите на българската урология, анестезиология и ортопедия. Юрий Тошев беше изпълнен с финес и обаяние; колко сладкодумно ни обясняваше тънкостите, с каква бащинска любов се отнасяше към студентите и асистентите си, сякаш му бяхме собствени деца. Янко Добрев беше мълчалив, не обясняваше, но беше цяло удоволствие да се наблюдават ръцете му – брилянтна техника!

Като започнах работа във Втора хирургия, работих с проф. Георги Попов – не те допускаше лесно до себе си, много строг, смятахме го за тежък, труден характер, но това беше, защото бе много прецизен и взискателен – както към себе си, така и сътрудниците си. Там видях и как се оперира хранопровод, това е трудно нещо – показваше ни го проф. Иван Василев, работеше с изумителна бързина и финес. Уви, той почина твърде млад, 61-годишен.

С какво съм запомнил нашите стари професори-неврохирурзи? Филип Филипов – с вродения си нюх към диагнозите; ориентираше се, както се казва, от вратата; тогава не разполагахме с днешната хай-техника, скенер, ядрено-магнитни резонанс и пр., но Филип бързо поставяше точната диагноза. Любомир Карагьозов упорито въвеждаше новостите в нашата професия; лично аз съжалявам, че той предпочете Кувейт пред България.”

Проф. Къркеселян заявява, че е “пълен атеист”. Като започнал да оперира мозъци, мислел, че ще влезе в тайните му. Нищо подобно – на масата това е само една добре кръвоснабдена пихтиеста тъкан. “Вселената е Вечното Време и Безкрайното Пространство! Нашият човешки мозък не може да го проумее и да ги проеме като даден факт. Ние сме толкова, толкова малки пред Нея, нашата майка-Природа. Защо тогава тази алчност, кариеризъм, агресивност, злоба?”

Проф. Кирил РОМАНСКИ (р. 1943, Плевен), който първоначално е асистент в Катедрата по анатомия на МФ – София, през 1973 г. постъпва като ординатор при проф. Любомир Карагьозов във II Неврохирургична клиника (IV клм). Безусловна легенда в нашата неврохирургия, с огромни заслуги в развитието й, владеещ до съвършенство най-съвременните оперативни техники, безупречен перфекционист, особено в областта на невросъдовата хирургия (дисертацията му за научната степен “дмн” е на тема “Микроанатомични и клинични изследвания при мозъчни аневризми”); известен е с разработките си относно химорагичните инсулти, артериовенозните мозъчни малформации, както и базалните ганглии и стереоатаксичната хирургия при Паркинсон; специализирал е в Института за мозъчни изследвания “Макс Планк” във Франкфурт на Майн, Кливланд и Питсбърг, САЩ; той е нашият дългогодишен национален консултант по неврохирургия.

 

Ето какво ми разказа проф. Кирил Романски:

“Като бях дете, на пазара в Плевен един продавач се задави с храна, задуши се и падна пред мен; посиня и захърка. Докато дойде “Бърза помощ”, посиня и съвсем утихна. Всички бяхме сигурни, че е умрял. Когато линейката пристигна, от нея изскочи лекар, прободе му гърлото (в началото помислих с ужас, че го коли!!; разбира се, по-късно знаех, че това е трахеостомия), сряза маркуче от слушалката си, набута му го в цепката и човекът започна да диша!! Никога досега не бях изпитвал по-голям възторг! Значи – можело да се спасява и умрял!?

И тогава твърдо реших: ще ставам Лекар, ще спасявам И АЗ!!

Още като студент, бях демонстратор по анатомия на доц. Кирил Ичев; той беше великолепен дисектор, преди това е работел и като хирург. Като се дипломирах, спечелих конкурс за асистент в Катедрата по анатомия, правех и експериментални разработки с големия си непрежалим приятел проф. Камен Узунов; влечеше ме Мозъкът, чието устройство напълно познавах – от макроскопската структура до глията. (Разбира се, между анатомията и хирургията има най-тясно връзка; немислимо е да бъдеш добър оператор, без да познаваш анатомията безупречно.) Затова, докато бях асистент по анатомия, когато приключвах с упражненията, ходех да работя без заплащане при професорите-неврохирурзи Петров и Карагьозов. Работех и с проф. Къркеселян, с когото ме запозна доц. Ичев. Така навлязох в неврохирургията – от 1973 г., та до ден днешен; и, кой знае, докога, дано да е по-дълго време!”

 

Какво ли не му се е случвало в залата… Най-неприятни са внезапно избликващите кръвоизливи, особено когато се отделя некапсулован тумор. Но на масата всичко може да се случи, затова, вземе ли скалпела, винаги е нащрек, дори и при наглед обикновени случаи! Цитира световноизвестния класик и доайен на неврохирургията проф. Яшаргил (турчин, дълго време работил в Швейцария, днес, вече наближаващ 80-те – в САЩ): “Хирургията трябва да бъде очакване, а не изненада!”

Говори за проф. Карагьозов с неприкрита тъга. Той също е бил асистент по анатомия – цели 7 години, при прочутия проф. Димитър Каданов. “И досега не познавам по-работоспособен колега: преглеждаше и оперираше до 13 ч, после хващаше влакчето – и хайде, в Искрец, където пак оперираше. Същевременно пишеше учебници, статии, изнасяше лекции, изпитваше специализанти. Никога не е връщал болен човек, който го е потърсил!”

 

С Бусарски и Габровски са пропътували цялата страна. “Върна се от Сливен, на другия ден – хайде, тръгвай за Видин… И колегите ми – като мене. Къде ли не сме ходили, къде ли не сме оперирали… Хирургът няма семейство, няма право на почивка, на личен живот, на избор: той е обречен на хората…Но ние самите сме си избрали тази участ, и ни най-малко не се оплакваме. Това е най-мъжката професия! А че хората не я оценяват, си е техен проблем, не наш.”

Питам го дали вярва в Господ. Подсмива се: “Наистина, има необясними факти. Може би някъде съществуват свръхестествени сили, но ние говорим за тях, ако не ни е достигнало знанието. Аз вярвам в Разума!”

 

Синът му, д-р Роман Романски, също всеки ден взема скалпела, но като пластичен хирург. Дъщеря му е юристка.

 

 

Автор: Д-р Тотко Найденов

 

Популяризирай своята аптека! –национална кампания на Биомеда 2000 ЕООД и www.framar.bg

$
0
0

От 1 юли, 2013 стартира „Популяризирай своята аптека!“ – национална кампания на Биомеда 2000 ЕООД и www.framar.bg, която цели да помогне за популяризацията на аптеките в България.

Всяка аптека, без значение от размера или местоположението, ще получи напълно безплатен профил в най-големия здравен информационен справочник в страната. Повече подробности можете да видите на сайта на нашия партньор Биомеда 2000 ЕООД.

 

 


Победителите от конкурса „Най-слънчевата усмивка!“, проведен от Фрамар.бг

$
0
0

И така, наградите:

  • 1 награда – 200 лева в продукти от www.framar.bg – електронният магазин за здраве и красота

  • 2 и 3 награда – 100 лева в продукти от www.framar.bg – електронният магазин за здраве и красота

предадена на победителя!

  • 4 и 5 награда – 50 лева в продукти от www.framar.bg – електронният магазин за здраве и красота

  • 6 и 7 награда – Цитрус преса/кухненска везна Kenwood

предадена на победителя!

  • 8 награда – дамски козметичен комплекс Mexx – предадена на победителя!

  • 9 награда – соли за вана – Crevil Spa с тигрова трева- предадена на победителя!

  • 10 награда – ароматична свещ Aroma Life – предадена на победителя!

честито на победителите!

Всички победители могат да ни пишат на лична бележка във Фейсбук страницата ни. Необходимо е да укажете на кое място сте, три имена, точен адрес и мобилен телефон. Естествено, трябва да пишете от профила, от който сте участвали в играта. Краен срок за поискване на наградите – 20 юли, 2013. Непотърсените след този срок награди ще се раздадат на случаен принцип между другите участници.

Аптеки Фрамар предлагат преференциални цени за ТВ реклама, регион Стара Загора

$
0
0

Уважаеми колеги,

бихме искали да ви съобщим, че покрай изключително добрата ни работа с ТВ Стара Загора, успяхме да договорим съвсем приоритетни цени за регионална ТВ реклама.

За ТВ „Стара Загора“:Телевизия „Стара Загора“е регионален политематичен телевизионен канал, утвърден на територията на област  Стара Загора от 1996 г. Разпространява се по кабелен път в общините: Стара Загора, Казанлък, Мъглиж, Павел баня, Братя Даскалови, Опан,Раднево, Гълъбово и Чирпан. Излъчва се и в интернет, където е видима от цял свят. Потенциалната таргетирана аудитория на регионалната телевизионна програма на ТВ „Стара Загора“ е над 420 000 души.

Брандираната с аптеки „Фрамар“ телевизионна реклама е добър начин да информирате потребителите за своите продукти, както и да ги насочите към подходящи канали за разпространение във водеща аптечна верига на територията на регион Стара Загора. Ние можем да изработим вашите ТВ клипове или да ротираме вече съществуващи клипове, като ги брандираме с нашия сайт или координати на
избрани аптеки, където конкретните продукти се предлагат.

При желание да организираме и проведем ТВ кампания, обвързана с присъствие на вашите продукти при нас /9 аптеки на територията на град Стара Загора/, не се колебайте да се свържете с нас:

 Ивайло Тончев - Директор Маркетинг, Медии и Реклама

Електронна пощаmarketing@framar.bg

Телефон: 0879611100

Национален здравен портал framar.bg ще предоставя здравните си новини и през DINGO – българско приложение за Андроид

$
0
0

Национален здравен портал framar.bg  подава ръка на  DINGO – българското приложение за Андроид, което стартира в началото на септември, 2013 година. Най-авторитетният здравен сайт  дава възможност да включите неговите новини в част от информационния поток, който приложението предлага към милионите андроид потребители от цял свят.


Потребителят подрежда своята  уникална „първа страница” – източниците и темите, които го вълнуват в момента. Лесно може да добавяте рубрики които Ви интересуват или да ги променяте, бързо и с няколко движения на пръстите.  А приложението „DINGO” работи вместо вас – пълзи из интернет, наблюдава вашите любими източници на информация и обновява съдържанието. Когато и да  отворите приложението, на предната страница ще видите най-свежите заглавия и информация, където и да сте.

Можета да свалите Dingo и да добавите Framar.bg, за да сте винаги в час със здравето си!

Наградите от нашата игра „Ползите от морската вода в грижата за носа?“

$
0
0

- 1 награда спа-уикенд за двама в хотел „Извора“, Старозагорски минерални бани
Печелят:
Мадлен Димитрова, София, телефон ХХХХХХХ196
- 2 награди спа-уикенд за двама в хотел „Чинар“, град Хисаря
Печелят:
Иван Инков, София, телефон ХХХХХХХ500
Венета Илиева, Габрово, телефон ХХХХХХХ085
- 4 награди Перлен крем на Гуто Натурал
Печелят:
Величка Енева, Сливен, телефон ХХХХХХХ312
Радостина Лямова, Плевен, телефон ХХХХХХХ116
Величка Енева, Старо Оряхово, телефон ХХХХХХХ719
Иван Симеонов, Лозница, телефон ХХХХХХХ001
- 1 награда Ербориан – Балсам за устни
Печелят:
Иванка Иванова,Бургас,  ХХХХХХХ269
- 2 награди Ербориан – Блан Дьо Креме – депигментиращ крем
Печелят:
Ани Коджабашийска, София, телефон ХХХХХХХ854
Даниела Тодорова, Златица, телефон ХХХХХХХ565
- 1 награда Ербориан – Бужи Свещ – Олио за масаж
Печелят:
Таня Димитрова, Бургас, телефон ХХХХХХХ221
- 2 награди Ербориан – Дабъл пилинг крем
Печелят:
Иван Йорданов, Царево, телефон ХХХХХХХ966
Александрина Петкова, Димитровград, телефон ХХХХХХХ632
- 2 награди Ербориан – Еликсир Серум Жен Шен
Печелят:
Александра Кирилова, Своге, телефон ХХХХХХХ317
Диана Йосифова, Шумен, телефон ХХХХХХХ237
- 2 награди Ербориан – Хербал Демакиант
Печелят:
Гергана Илиева, Пазарджик, телефон ХХХХХХХ341
Владка Маринова, Пловдив, телефон ХХХХХХХ523
- 1 награда Ербориан – Хербал Лосион
Печелят:
Асен Пашалийски, Смолян, телефон ХХХХХХХ119
- 1 награда Ербориан – Юдза Сорбе емулсия
Печелят:
Таня Димитрова, София, телефон ХХХХХХХ244
- 2 награди Ербориан – Юдза Сорбе Мляко за тяло
Печелят:
Милена Дърляново, Поморие, телефон ХХХХХХХ121
Велизара Иванова, Сандански, телефон ХХХХХХХ003
- 2 награди Ербориан – Юдза Сорбе нощен крем
Печелят:
Рени Петкова, София, телефон ХХХХХХХ972
Стела Тотева, София, телефон ХХХХХХХ265
- 2 награди Фито – Серум за коса – Тайните на нощта
Печелят:
Виолета Станева, Варна, телефон ХХХХХХХ680
Пламен Иванов, Разград, телефон ХХХХХХХ239
- 2 награди Лиерак – Боди слим мулти – функционален концентрат за оформяне на тялото
Печелят:
Бонко Щерев, Бургас, телефон ХХХХХХХ680
Павлина Парушева, Балчик, телефон ХХХХХХХ212
- 2 награди – 100 лева в продукти от www.framar.bg
Печелят:
Иванка Димитрова Костадинова, Сливен, телефон ХХХХХХХ167
Радостина Петкова, Свищов, телефон ХХХХХХХ557
- 4 награди – 50 лева в продукти от www.framar.bg
Печелят:
Анатоли Петков Маринов, София, телефон ХХХХХХХ668
Ангелина Михайлова, София, телефон ХХХХХХХ561
Росица Ганчева, Варна, ХХХХХХХ112
Маргарита Стефанова, Mонтана, ХХХХХХХ334
- 2 награди – комплект – лазерна епилация – бикини /3 процедури/ -  Център за лазерна епилация Версус, гр. София
Печелят:
Елица Христова, София, телефон ХХХХХХХ180
Ваня Димитрова, София, телефон ХХХХХХХ087
- 2 награди – комплект – лазерна епилация – подмишници /3 процедури/ – Център за лазерна епилация Версус, гр. София
Печелят:
Сребрина Тасева, София, телефон ХХХХХХХ984
Диана Вълчева, София, телефон ХХХХХХХ542

Нещо за благотворителността в наши дни…

$
0
0

Пътувам си в колата сутринта и чувам, че в едикойси детски дом имат спешна нужда от помощ за отопление, 100 литра гориво дневно. Защото иначе децата биха гладували. Пускам телевизора и всяка трета новина е за човек в нужда, който иска да отправи апел за помощ към всички и следва банкова сметка. Понякога чуваме и добрата новина, за събрани средства, за спасени хора.

Замислих се, какво се случва в реалността? Дали бумът на благотворителността /поискана и дадена/ не е лош знак за пълното абдикиране и невъзможност на държавата да си изпълни задълженията? Не е ли по-удачно цялата тази енергия на благотворителите да се насочи и към държавата, да се осветлят механизмите, по които се разпределят парите ни, да се изясни къде отиват данъците ни. Най-малкото, за да можем да си изясним смисъла от плащане на осигуровки и данъци.

За съжаление, никой не се сеща за това. Поисканата помощ ще става все повече.

 

 

Viewing all 145 articles
Browse latest View live